Teknoloji 105 Kez Okundu 0

Gaziantep’te İki Mühendisin Ürettiği Akıllı Saat Dünyanın En İyi Teknoloji Ödülünü Aldı

Gaziantep’te bir firma da başmühendis olarak çalışan Mustafa Tülü ve Enes Çaldır çalıştığı işten istifa ederek 3 ayda akıllı saat üretti. İkilinin ürettiği “watchX” isimli akıllı saat dünyanın en büyük eğitim teknolojileri fuarında en iyi teknoloji mükafatını alarak senenin girişimi seçildi.

Gaziantep’te mühendis Mustafa Tülü ve Enes Çaldır’ın 3 ayda ilerlettiği ve 45 ülkeye sattığı akıllı saat “watchX“, İngiltere’de düzenlenen dünyanın en büyük eğitim teknolojileri fuarı BETT Show’da, bu alanın en iyi mükafatı kabul edilen “EdTech”in sahibi oldu.

Gaziantep’teki büyük bir firmada başmühendis olarak vazife yapar iken, kendi işlerini gerçekleştirme amacıyla istifa ederek “ArgeX”i kuran Mustafa Tülü ve Enes Çaldır’ın, kafeteryalarda ve Gaziantep Üniversitesinin kütüphanesinde çalışarak 3 ayda ürettikleri akıllı saat “watchX“i, 45 ülkede 2 binden çok kullanıcıya sattı. Ürünlerine ilginin yükselmesi ile Japonya, Çin ve Tayvan’da distribütörlük veren genç girişimciler, aldıkları “EdTech” mükafatıyle de Avrupa ve ABD’de kullanım oranlarını artırmayı hedefliyor.

9 YAŞ VE ÜZERİNDEKİ KULLANICILARA HİTAP EDİYOR

ArgeX şirketinin kurucu ortaklarından Mustafa Tülü, ortağı Enes Çaldır ile o devre ki işlerinden istifa ederek firmalarını kurduklarını, kafelerde, Gaziantep Üniversitesinin kütüphanesinde çalıştıklarını, sonrasında firmaları ArgeX’i kurarak Gaziantep Teknopark’ta ufak bir odada kodlanabilir akıllı saat “watchX”i geliştirdiklerini söyledi.

“WatchX”in kutu içerisinden parçalar durumunda çıktığını ve kullanıcıların bunları kolay adımlarla birleştirdiklerini, bunu yapar iken de bir akıllı saatin ne gibi parçalardan, elektronik içeriklerden oluştuğunu öğrendiklerini izah eden Tülü, “Daha sonrasında watchX’i bilgisayara bağlayıp kodlayarak, günlük hayatta kullanabiliyorlar. Bizi sahip olunan ürünlerden ayıran en büyük özelliğimiz, kullanıcıların kodladıkları projeleri aslında de günlük hayatta kullanabiliyor olmaları.” dedi.

Tülü, sahip olunan ürünlerin birçoğunun robotlara odaklandığını ancak bu robotlarla oluşturulan projelerin genellikle masa üstünde kaldığını dile getirerek, 9 yaş ve üstündeki kullanıcı kitlelerine hitap ettiklerini ifade etti.

“45 FARKLI ÜLKEDEN 2 BİNE YAKIN KULLANICIYA ULAŞTIK”

Geçen sene satışa çıkardıkları ürünleriyle 45 değişik ülkeden 2 bine yakın kullanıcıya ulaştıklarına ilgi çeken Tülü, şu şekilde devam etti:

“Sıfırdan başlayan yeni girişimciler amacıyla iyi bir rakam. Distribütörlerle çalışıyoruz. Şu anda Japonya, Çin, Tayvan ve Türkiye’de distribütörlerimiz var. Avrupa’da da distribütörlere erişmek amacıyla Avrupa’nın ve dünyanın en büyük eğitim teknolojileri fuarı olan BETT Show’a katıldık. Bu fuara bütün dünyadan distribütörler, kullanıcılar, eğitimciler katılıyor. Eğitim teknolojilerinde ne gibi yenilikler var bunları öğreniyorlar. Biz de BETT Show’da eğitim teknolojilerinin Oscar’ı derecesindeki senenin ‘EdTech’ mükafatını Türkiye’ye getirdik. Oradaki seçkin jüri doğrulusunda senenin girişimi seçildik. Bu bizim amacıyla gurur verici. Bu mükafatı önceki senelerde ABD’den, İngiltere’den firmalar almıştı. İlk defa bir Türk firma bu mükafatı Türkiye’ye getirdi. Bizim fuara katılmamıza destek veren Lonca Girişimcilik Merkezi, İTÜ Çekirdek Girişim Evi, Tim- Teb Girişim Evi, Elginkan Vakfı’na teşekkür ediyoruz.”

Tülü, kodlamanın öneminin ve değerinin bütün dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de giderek arttığını söyleyerek “Amacımız watchX’i 9 yaş ve üstündeki her çocuğun bileğinde görmek. Bütün dünyada bundan sonra bu yeni bir dil olarak kabul ediliyor. Watchx’i de bu bağlamda bütün dünyadaki çocukların, bu ihtiyacını karşılayabilecek bir ürün olarak bütün teknoloji mağazalarında görmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir