Genel 186 Kez Okundu 0

Fil benzeri dev hayvan fosili bulundu!

Makedonya’da tespit edilen fil aynısı hayvan şaşırttı. 8 milyon sene evvelce yaşamış bulunduğu ön görü edilen fil aynısı hayvanın fosilleri Bulgaristanlı ve Makedonyalı paleontologların beraber yürüttükleri çalışmayla meydana çıkarıldı. Uluslararası basında ilgi gören haberler heyecanlandırdı.

Makedonya Doğal Bilimler Müzesi ve Sofya Doğa Tarihi Müzesi doğrulusunda yürütülen çalışmalar esnasında Makedonya’nın orta yerlerinde yer alan Dolni Disan’da 8 milyon sene evvelce yaşamış bir fil aynısı hayvan fosiline rastlandı. Fosilin mamutların atası olan türe ait olabileceği düşünülüyor.

MAKEDONYA BİR ZAMANLAR AFRİKA GİBİYDİ

PHYS’den aktarılan habere göre Tespit edilen fosiller üstünde oluşturulan araştırmalar, hayvanın aşağı yukarı 10 ton ağırlığında bulunduğunu ve 50 sene yaşadığını gösteriyor. Üsküp Doğa Bilimleri Müzesi yetkililerinden Biljana Garevska, bu türün; bölgenin tıpkı Afrika toprakları gibi savanlarla kaplı bulunduğu dönemde burada yaşamış türlerin atası olma ihtimalini söylüyor. Türün, Günümüzden 23 ila 5,5 milyon sene evveline karşılık gelen miyosen dönemde yaşadığı düşünülüyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir