Sosyal Medya 74 Kez Okundu 0

Facebook’taki o uygulamalara dikkat edin

Son vakitlerde Facebook kullanıcılarının sıkça izin verilen ‘kime benziyorsun’, gibi suallere cevap veren programların şahsi verileri ele geçirdiği iddia edildi.

Facebook doğrulusunda belirtiler 2017 senesi etkinlik raporuna göre Türkiye’de 50 milyon seviyesinde kullanıcısı bulunuyor. Her bir kullanıcı günün 35 dakikasını Facebook’ta geçiriyor. Dakikada aşağı yukarı 243 bin fotoğraf yüklenen Facebook’ta, hatalı bulgular de aynı süratte yayılabiliyor.

ERİŞİM İZNİ VERİLDİĞİNDE KİŞİSEL BİLGİLERE ERİŞİLİYOR

Kötü niyetli program yapımcılarınin ele geçirdikleri şahsi bulgular illegal işlerde kullanma olasılığı olduğunu ifade eden Dijital medya uzmanı Abdulkadir Mercanoğlu, “Kullanıcıların Facebook’ta sıkça gördüğümüz; ‘kime benziyorsun, 50 yaşında nasıl görüneceksin’ gibi programlara erişim izni vermeleri, aynı vakitte şahsi verilerine de erişim izni verdikleri manasına geliyor. Esasında Facebook‘ta kayıtlı e-mail, telefon numarası, doğum tarihi… gibi özel verileri de kendi verisine kaydediyor. Kötü niyetli program yapımcıları o verileri illegal işlerde kullanabilir” dedi.

KISA SÜREDE VİRÜS GİBİ YAYILIYOR

Uygulamaların Facebook kullanıcıları arasında kısa sürede virüs gibi yayıldığı belirtiliyor. Erişim izni verilen programlar, izin veren hesaptan paylaşım yapma, arkadaşlarına mesaj atma imkânına sahip oluyor. Hatta terör teşkilatı propagandası yapma olasılığı sağlayabiliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir