Sosyal Medya 64 Kez Okundu 0

Facebook kullanıcılarını uyardı

Facebook, Türkiye’deki 50 milyondan çok kullanıcısını kötü hedefli programlara karşı uyardı.

Dijital Medya Eksperi Abdulkadir Mercanoğlu, Facebook’un Türkiye’deki 50 milyonu aşkın kullanıcısını kötü hedefli programlara karşı uyardığını belirtti. Mercanoğlu, “50 milyon kullanıcının şahsi bilgilerinin çalınmasıyla büyük zarar gören Facebook, emniyet önlemlerini artırdı. Türkiye’deki 50 milyondan çok kullanıcısını kötü hedefli programlara karşı uyardı. İngiltere odaklı Cambridge Analytica, ‘This Is Your Digital Life’ isimli program ile 50 milyon kullanıcının şahsi verisini ele geçirmiş ve geçen ABD seçimlerinde çıkar hedefli kullandığı meydana çıkmıştı” dedi.

Mercanoğlu, veri skandalından sonra Facebook, kullanıcılarının şahsi bilgilerinin çalınmasını önlemek üzere detaylı önlemler almaya başladığını hatırlatarak, “Türkiye‘deki 50 milyondan çok kullanıcısının Haber Kaynağında bilgi metinleri göstererek, ‘Uygulamalar’ sekmesine yönlendirdi ve zararlı programlar varsa denetim edilmesi gerektiği tarafında uyardı” diye konuştu.

Mercanoğlu, Facebook Haber Kaynağı’nda gösterilen ikaz metninde şu ifadelerin yer aldığını söyledi: “Verilerini güvende tutmanın ne kadar mühim olduğunu anlıyoruz ve hangi programlarla bilgi paylaştığını denetim etmeni kolaylaştırıyoruz. Facebook’u kullanarak giriş yaptığın programları ve internet sitelerini görmek istediğin vakit ayarlarının Uygulamalar ve İnternet Siteleri kısmına gidebilirsin. Artık Facebook’a bağlı olmasını istemediklerini de kaldırabilirsin.” (İHA)


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir