Sosyal Medya 213 Kez Okundu 0

Facebook Kripto paraları engelledi

Kripto paralarla alakalı değişik haberler sıksık gündeme gelir iken bugünlerde kripto para pazarı en sorunlu dönemlerini yaşıyor. Piyasalarda durgunluk sürerken yeni kripto para birimleri pazara girmeye devam ediyor. Facebook son dakika kararıyla kripto para reklamlarını engelledi, Facebook’un bu kararında dolandırıcılık hedefi taşıyan şahıslerce kullanılmasına engel olmayı amaçladığı düşünülüyor.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısına damga vuran ve sık sık haberlere husus olan kripto para pazarı vuruş üstüne vuruş yiyor. Facebook son dakika kararıyla kripto para ticareti, ICO işlemleri ve ‘ikili opsiyonlar’ gibi etkinliklere yönelik reklamları yasaklama kararı aldı. Çok sayıda dolandırıcılık olayının gerçekleştiği kripto para ticareti sebebiyle Facebook, platformun dolandırıcılık hedefi taşıyan şahısların kullanılmasına engel olmayı amaçladığını belirtiyor.

AMAÇ DOLANDIRICILARI DURDURMAK

Facebook’un Ürün Yönetim Başkanı Rob Leathern bugün yazdığı bir blog yazısında yeni tespit edilen politikanın, özellikle, “sıklıkla hatalı yönlendirme ya da dolandırma maksatlarına matuf” ürün ve hizmet çeşitlerini yasakladığını belirtti.

Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi kripto paralar ve ‘initial coin offerings’ etkinlikleri çok sayıda dolandırıcılığı da yanında getiren bir popülarite kazandı. Facebook’un insanların bu ürün ve servisleri keşfetmelerini ve bilgi sahibi olmaya devam etmelerini istediğini bildiren Leathern, bununla beraber dürüst iş yapmayan, kimi çevrelerce ‘kumar’ olarak değerlendirilen ‘ikili opsiyon’, ICO ve kripto para reklamları yapan çok sayıda firma bulunduğunu da söylüyor. Leathern bu politikanın lüzumtiğince geniş kapsamlı bulunduğunun farkında bulunduğunu, ama bunun şuurlu olarak alınmış bir karar bulunduğunu belirtiyor.

BİTCOİN NEDİR?

Bitcoin 2008 senesinde Satoshi Nakamoto doğrulusunda başlatılmış, rastgele bir merkez bankası, resmi kuruluş, ile ilişiği olmayan, ama ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, rastgele bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna lüzum kalmadan aktarımı yapılabilen bir tür dijital para birimi. Avustralyalı iş adamı Craig Wright, sanal parayı bulan şahıs bulunduğunu ve uzun süredir Nakamoto lakabını kullandığını duyurdu. Bitcoin’in önde gelen kullanıcıları ve sanal parayı ilerleten yazılımcılar da Craig Wright’ın Bitcoin’i bulan şahıs bulunduğunu teyit ediyor. BBC’nin haberine göre Craig Wright kimliğini açıklarken, Bitcoin’in yaratıcısına ait bulunduğu tanınan Bitcoinlere dair teknik bilgileri de paylaştı ve böylelikle sanal paranın yaratıcısı bulunduğunu da kanıtlamış oldu.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir