Güvenlik 40 Kez Okundu 0

Facebook hesabınızdaki kişisel bilgileriniz tehlikede

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, aşağı yukarı 50 milyon kullanıcının hesabının bilgisayar korsanları doğrulusunda ele geçirilmesine amacıyla olabilecek bir emniyet açığı keşfettiklerini açıkladı.

Facebook’ta siber hücum şoku yaşanıyor. 50 milyon kullanıcısını etkileme olsılığı olan hücum bir emniyet açığından kaynaklandığı düşünülürken; Facebook, açığın düzeltildiğini ve emniyet birimlerinin bilgilendirildiğini belirtti.

Şirket korsanların, hesaplardaki “başkasının gözünden gör” özelliği üzerinden “erişim jetonu” sağlayabildiğini açıkladı.

Facebook‘tan oluşturulan bildirimde emniyet açığından büyülenen aşağı yukarı 50 milyon hesabın “erişim jetonunun” sıfırlandığı, ek tedbir olarak bu butonu geride bıraktığımız sene içersinde kullanmış 40 milyon hesabın daha “erişim jetonlarının” sıfırlandığı belirtildi.

Bu aşağı yukarı 90 milyon hesabın, kullandıkları cihazlarda Facebook şifrelerini tekrardan girmek mecburiyetinde kalmaları manasına geliyor.

Açıklamada “İncelememiz şimdilik başlamış bulunduğu amacıyla bu hesapların kötü amacıyla kullanılıp kullanılmadığı ya da bulguların ele geçirilip geçirilmediğini halen araştırıyoruz” denildi.

Haberin sonrasında Facebook payları yüzde 3 değer kaybederek 163.87 dolara indi.

Facebook “Başkasının gözünden gör” özelliğinin de geçici olarak durdurulduğunu da belirtti.

Facebook hesaplarının kullanıcıların değişik cihazlarında açık kalmasını gerçekleştiren dijital anahtara “erişim jetonu” adı veriliyor.

Şirketin emniyet biriminin başında tespit edilen Guy Rosen, hatadan ötürü kullanıcılardan özür diledi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir