Güvenlik 135 Kez Okundu 0

Facebook hesabınız tehlikede!

Siber güvenlik alanındaki son gelişmelerin bulunduğu McAfee Labs Tehditler Raporuna göre; Facebook önemli bir siber saldırı platformu haline geldi ve sosyal medyada gözlemlenen yeni zararlı program örneklerinde %67 artış kaydedildi.

McAfee siber tehditler alanındaki gelişmelerin bulunduğu McAfee Labs Tehditler Raporu, Eylül 2017’yi yayınladı. Raporda bilhassa sosyal medyada yapılan siber saldırıların önemli bir oranda artması dikkat çekiyor.

Bu dönemde Faceliker Trojan’ın etkisi ile beraber sosyal medyada gözlemlenen yeni zararlı program örneklerinde %67 artış kaydedildi. Faceliker, 2. çeyrekte belirleme edilen 52 milyon zararlı program örnek olarakin %8,9’unu oluşturacak yoğunlukta tehdit üretirken, Facebook da önemli bir saldırı platformuna dönüştü. Faceliker, kötü amaçlarla kurulmuş veya ele geçirilmiş bir internet sitesini ziyaret eden kullanıcının tarayıcısına yerleşiyor. Ardından kullanıcının Facebook “beğenilerini” hack’liyor ve kişinin bilgisi veya izni olmadan içeriklerin beğenilmesini sağlıyor. Böylece Faceliker’ın arkasındaki kişiler haberlerin, video’ların, internet sitelerinin veya reklamların daha tanınmış ve güvenilir görünmesini sağlayarak para kazanıyor.

Faceliker’ın gittikçe günlük yaşamın içinde daha fazla yer edinen sosyal medyayı ve uygulama tabanlı iletişimi manipüle ettiğine değinen McAfee Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar; “Faceliker’ın arkasındaki kişiler, programları veya haberleri olmasından daha tanınmış ve güvenilir göstererek bizlerin dşayet ve gerçeklik algısıyla oynuyor. Bu tip teknikler kârlı olduğu sürece, benzer mekanizmaların artacağını öngörüyoruz” dedi.

Siber tehditler, hızlı yükseliş trendinde

McAfee Labs Küresel Tehdit İstihbarat ağı, 2017 yılının 2. çeyrek döneminde, farklı sektörlere yönelik yapılan siber saldırılar ve siber tehditlerin ulaştığı büyüklüğe dair önemli veriler elde etti.

Yeni zararlı program örneklerinin sayısı, 2. çeyrekte %67’lik artışla 52 milyona yükseldi. Bu artışın sonrasında iki temel neden bulunuyor; zararlı program oluşturanların sayısındaki önemli artış ve yeni zararlı program örneklerinin %8.9’undan sorumlu olan Faceliker Trojan. Son bir yılda ise zararlı program örneklerinin toplam sayısı %23 artarak 723 milyona ulaştı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir