Sosyal Medya 154 Kez Okundu 0

Facebook gözünü cebinize dikti

Facebook’tan kullanıcıları mal varlıklarına göre ayıracak haberleri uzun süredir gündemde. Facebook bu haberlerin doğru olduğunu aldığı yeni patent ile doğruladı. Yeni algoritma ile kullanıcılar finansal hallerine göre sınıflara ayrılacak.

Facebook her geride bıraktığımız gün devrimlere birini daha ekliyor. Bu defa Facebook, kullanıcılarını sosyoekonomik olarak kategorize etmesine imkân gerçekleştiren yeni algoritması amacıyla patent müracaatında bulundu. 1.5 milyardan çok kullanıcısı olan Facebook’un yaptığı patent müracaatı bu hafta onaylandı. Kullanıcıları ile ilgili en çok bilgiye sahip olan sosyal ağların başında gelen Facebook, yeni algoritmasıyla ne kadar paranız olduğunu da bilecek.

Her gün milyonlarca kullanıcının giriş yaptığı Facebook, algoritmaları vasıtasıyla politik görüşlerinizi, evinizin ve işinizin nerede olduğunu ve hem de en son nerede yemek yediğinizi bile biliyor. ABD Patent ve Marka Ofisi doğrulusunda onaylanan algoritma yardımıyla Facebook, kullanıcılarının sosyal ağda yaptıkları işlemlerden yola çıkarak kullanıcıların finansal varlıklarını ön görü edecek.

Patentte ilaveten kullanıcıları sosyoekonomik gruplara ayırmak amacıyla demografik verilerden, hangi cihazlarla Facebook’a bağlandıkları ve internet tüketimi gibi bulgular de kullanılacağı belirtiliyor. Facebook, kullanıcıların banka hesaplarında ne kadar parası olmasından ziyade, onların dahil oldukları sosyoekonomik katagorisi saptamaya çalışacak. Böylece onlara önerdiği reklamların alım güçlerine ideal olmasından emin olabilecek.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir