Bilim 129 Kez Okundu 0

Evrim tarihi değişti mi?

Çin’de tespit edilen bir kafatasını araştıran bilim insanları, ‘insanlığın evrimi Afrika ile beraber Asya’da da başlamış olabileceği’ yargısına ulaştı. Şu ana kadar ki bilgiler tarafında insan türünün 200 bin sene evvelce Afrika’da meydana çıktığına inanılıyordu. Evrimin Tarihi değişiyor mu?

Çoğu antropolog ve bilim insanı, insan türünün 200 bin sene evvelce Afrika’da meydana çıktığına ve aşağı yukarı 80 bin insanın Afrika’dan ayrılarak dünyanın detaylı yerlerine yerleştiğine ve böylelikle insan soyunun yaşandığına inanıyor. Ancak Çin’de tespit edilen yeni kafatası, insan soyu özelliklerinin mühim bir kısmının Asya’da oluştuğunu gösteriyor. Evrimin Tarihi değişiyor mu? Ayrıntılar haberimizde.

‘İLK İNSAN AFRİKA’DA YAŞAMAMIŞ OLABİLİR’

On senelardır detaylı bilim insanı doğrulusunda tartışılan bu teori, ‘Afrika’da meydana gelen ilk insan soyunun dünyanın detaylı bölgelerine yaseneıp benzer karakteristik özellikler göstermesine karşılık, hem Afrika hem de Asya’da meydana çıkan insan soyunun değişik bölgelerde yaşasalar da benzer karakteristiklere sahip olduğunu’ savunuyor.

Çin’de tespit edilen ve “Dali kafatası” olarak tanınan kafatası, 260 bin sene evvelce Asya’da yaşamış olan bir insana ait. Şu anki insan soyu homo sapiensin atası olarak da tanınan homo erectus çeşidine ait olan kafatasıyla alakalı Çinli bilim insanı Xinzhi Wu ve ABD’li bilim insanı Sheela Athreya, ‘ilk insanın Afrika’da yaşamadığını’ düşünüyor.

Yayınladıkları son tetkik yazısında bilim insanları, Afrika’da ve başka bölgelerde meydana çıkan insan türlerinin kalıtsal bir akışla benzer karakteristiklere sahip olma ihtimalini ve bu durumun “değişik bölge ve vakitlerde değişik kapasitelerde oluşturulan katkılara niçin olduğunu” söylüyor.
Araştırmanın sonrasında bilim insanları, Fas’ta tespit edilen kafatasıyla Dali kafatasını karşılaştırarak, Çin’de ve başka bölgelerde meydana çıkan ilk insanlara ait benzerlik ve değişiklıkları tespit etmeyi hedefliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir