Teknoloji 31 Kez Okundu 0

Evde kızılötesi üretimi

Gaziantep’te, lise mezunu Müslüm İncedal (37), kendi imkanlarıyla evinde yaptığı saniyesel kameralarla, teknoloji devlerine alan okuyor. İncedal, son olarak ürettiği kızılötesi kamerayı TÜBİTAK’a sattı.

Meslek lisesi mezunu Müslüm İncedal, uzun seneler fabrikalarda çalışmasının sonrasında işinden ayrılarak kendini saniyesel görüntüleme üstüne geliştirdi. Yaklaşık 10 sene evvelce başladığı işinde başarılı olan İncedal, yaptığı kameraları endüstriden, tarıma çoğu alanda etkinlik gösteren şirketlere sattı. Son olarak programı da kendine ait olan kızılötesi kamerayı TÜBİTAK’a satan, İncedal, ülkenin gereksinimi olan ve vatan dışından getirilen kameraları üretebilmek ve pazara sürebilmek amacıyla yetkililerden yardım istiyor.

Yazılımı ve tasarımı evinde gerçekleştirerek solucan gübresindeki yumurta kaybını önlemek amacıyla duyarga yapan, Almanya’da yapımı devam eden Türk denizaltılarındaki çatlaklıkları belirleme etmek amacıyla özel kamera ilerleten Müslüm İncedal, “Devlet yetkilileri bana sahip çıksınlar, ülkemiz amacıyla büyük işler yapabilirim” dedi.

Türkiye’ye ithal edilen teknolojik mamülleri kendisinin üretebildiğini ifade eden İncedal, “Çok detaylı özellikleri belirleme edilen termal kameralar üretiyorum. 10 senedir ben bu işle uğraşıyorum, bu mamülleri geliştirirken ilk seviyeden elektronik kart tasarımı, bütün yazımları şahsım geliştiriyorum. Kesinlikle bu mamüller Türkiye’de üretilmiyor. Yurt dışında bu kameralar 100 bin dolar seviyesinde ben ise devlet kurumlarına çok ucuza 15-20 bin liraya satıyorum” diye konuştu.

TÜBİTAK SATIN ALDI

Yaptığı birtakım kameraların benzerinin dünyada yapılmadığını iddia eden İncedal şunları söyledi:

“Geliştirdiğim sistemler şu an endüstride kullanılıyor. Daha sonra daha ileri civarlara götürdüm. Tabi bunları hep bireysel olarak yaptım. TÜBİTAK’a başvurduğumda üniversite mezunu olmadığım amacıyla girişimci sıfatında olamadım ve destek alamadım. Ben de şahsım bireysel çözümler üretip insanları yararlı olacak bir şekilde ürüne dönüştürdüm. Bu mamüller ülkemizde üretilmiyor, vatan dışında da çok pahalı fiyatlara Türkiye’ye satılıyor. Şu anda gelmiş olduğum noktada askeri alana bile girebilecek termal kızılötesi görüntüleme sistemini dönüştürdüm. Bu dönüştürmüş olduğum görüntülemeyi en son TÜBİTAK’a sattım. İnternet üzerinden beni bulmuşlar, TÜBİTAK’tan güneş panellerinin katmanları arasındaki çatlaklığı belirleme edip, o çatlaklıklar güneş panellerinin verimliliğini düşürüyormuş. O verimlilikteki çatlağı belirleme etmek amacıyla alt katmanları görüntüleyecek detaylı özellikteki kameralara gereksinim duyduklarını söylediler. Ben de bunu kendilerine gönderdim. Önce bana inanmadılar sonra proje dosyalarını gönderdim ve benim yaptığıma inandılar. Daha sonra aracı firma ile benden bu kameraları satın aldılar. Kullandıklarında gayet başarılı neticeler elde ettiler. Orada başarılı bir şekilde kullanılmasından sonra bunun çok değişik alanlarda da kullanılabileceğini düşünüyorum.”

TÜRK DENİZALTILARININ ÇATLAKLARINI ÜRETTİĞİ KAMERAYLA KONTROL EDİYOR

İncedal, Alman endüstri devi ThyssenKrupp’un, Türkiye amacıyla ürettiği 6 avcı denizaltının kaynak birleşim noktalarını denetim amacıyla kendisinden yardım istenildiğini da öne sürerek, “Bu firma amacıyla de endoskop kamera üretiyorum. Bu kamera insanın göremediği dar yerlere girerek buradaki kaynak birleşim noktalarında çatlakları görecek. Şu anda büyük uzaklık kat ettim. Kamera yardımıyla daha kaynak yapılırken izi takip edilecek, kaynağın sağlamlığı ve eksik olan yerleri görülebilecek” de

100 BİN DOLARLIK KAMERAYI 20 BİN LİRAYA SATIYOR

Ürettiği cihazların program ve elektronik kart tasarımlarına kadar kendisinin yaptığını bildiren İncedal şu şekilde devam etti:

“Kesinlikle bu mamüller Türkiye’de üretilmiyor. Yurt dışında bu kameralar 100 bin dolar civarındı ben ise devlet kurumlarına çok ucuza 15-20 bin liraya satıyorum. Endüstriyel uygulamalarda çok ucuz bir şekilde satabiliyorum. Şuana kadar devletten tek kuruş destek görmedim. Kazandığım paranın tamamını bu işlere harcadım. Kazancımla tetkik geliştirme projelerimi oluşturup planlayıp onların finanse eden bir şahıs olduğum amacıyla bir adım elde edemiyorum. Kurumsal yapı durumuna dönüp vatan içi ve dışında satılsa Türkiye adına ciddi anlamda bir kazanç olur. Bütün üniversitelerin akademik birimlerinde benden teknik anlamda destek isteyen tanıdıklarım var. O insanlarla paylaşıyorum ve inanamıyorlar.”

İncedal, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan destek isteyerek lüzumlu imkanların sunulması durumunda ürettiği sistemleri ihraç ederek ülke ekonomisine katkıda bulunabileceğini ifade etti.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir