Bilim 403 Kez Okundu 0

En son 152 yıl önce gözlemlendi

31 Ocak 2018 Çarşamba gecesi yaşanacak tam ay tutulması heyecan içersinde bekleniyor. Gökyüzü 152 sene sonra Süper Kanlı Mavi Ay’a sahne olacak. Heyecanla beklenilen bu hadise Türkiye’den de gözlemlenecek. 31 Ocak’ta aynı anda Mavi Ay, Tam Ay Tutulması, Kanlı Ay ve Süper Ay yaşanacak. Peki nedir Süper Mavi Kanlı Ay tutulması.

31 Mart 1866 gününde gözlemlenen bu seyrek Ay tutulması hadisesi, Süper Mavi Kan Ayı olarak biliniyor. Dünya, Ay ve Güneşin görkemli dansı olan tam ay tutulması ülkemizden de gözlemlenebilecek. Ayrı ayrı gözlemlediğimiz Süper Ay, Mavi Ay ve Kanlı Ay bu sefer bir arada olacak. İnsanın hayatında en çok bir kere görebileceği bu hadise 31 Ocak’ta gerçekleşecek. İşte Süper Mavi Kanlı ay tutulması ile ilgili bilinmesi gerekenler.

MAVİ AY NEDİR?

Mavi Ay ise takvimdeki bir ayda ikinci kez dolunay gerçekleşmesine deniliyor. Mavi Ay 2.5 senede bir vuku buluyor, ama ayın rengi mavi olmuyor.

RENGİNDEN ÖTÜRÜ KANLI AY

Tam Ay Tutulması, Asya’nın doğusundan Pasifik’e ve Kuzey Amerika’ya dek geniş bir bölümde gözlemlenecek. Dolunay bu tutulma esnasında Güneş’ten yansıyan ışınlar yüzünden koyu kızıl bir renk alacak ki buna Kanlı Ay deniliyor.

DÜNYAYA EN YAKIN NOKTA: SÜPER AY

Dolunay yörüngesinde dünyaya en yakın noktaya geldiği zaman ise Süper Ay gerçekleşecek. Yani ay ekstra yakın ve ekstra parlak görünecek. Dünyaya en uzak noktadaki dolunaydan yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak bir manzara sergileyecek.

SÜPER KANLI MAVİ AY NE ZAMAN?

31 Ocak 2018 çarşamba günü TSİ 13:51-19:08 saatleri arasında Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ortaya gelecek.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir