Genel 160 Kez Okundu 0

Elektronik sigarada zehirli madde bulundu

John Hopkins Üniversitesi’nden bilim adamları cihazların buharında kurşun, arsenik, krom, manganez ve nikel bulduklarını açıkladı.

Sigarayı bırakmak ya da azaltmak isteyen bir çok şahıs nikotin ihtiyacını azaltarak karşılamak hedefiyle elektronik sigaralara yöneliyor. Fakat bunu yapar iken kendilerine daha çok zarar sağlıyor olabilirler. Elektronik sigaranın zararları konusu ile ilgili potansiyel olarak güvensiz düzeydeki toksik (zehirli) metallerin buhar ortamında bulunduğunu gösteren yeni ispatlar var.

John Hopkins Üniversitesi’nde oluşturulan incelemeler neticesi elektronik sigara buharında belirleme edilen kurşun, arsenik, krom, manganez ve nikel ön görü edebileceğiniz üzere beneninize büyük zararlar verebilirler. Bu metallere uzun süreli maruz kalındığı taktirde karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi ve beyindeki sinir hücreleri olumsuz etkilenebilir hem de bedende birikmesi kanser hastalıklarına niçin olabilir.

Metallerin buharda bulunması ve kullanıcılar doğrulusunda içilmesi sahip olunan ısıtma bobinlerinin toksik metalleri sızdırmasından kaynaklanıyor. Yayınlanan incelemede bilim insanları değişik yerlerden 56 adet ayarlanabilir vaping cihazı satın aldılar ve bu cihazların buharlarını test ettiler. Yapılan incelemede elektronik sigaralardan çıkan buhar bir tankın ortamında biriktirildi. Daha sonra tank ortamında 15 değişik metal zenginliği belirleme edildi.

Bilim insanları sigara buharındaki zehirli metalleri tespit etmiş olsalar da, vücutta birikme durumlarıyla ilgili somut verilere henüz ulaşamadılar. Araştırmaların derinleştirilmesinden sonra bilim insanları, bizlere daha somut sonuçlar paylaşarak eğer varsa elektronik sigaranın net zararlarını gösterebilirler. Toksik metal varlığının tüm elektronik sigaralarda olduğunu düşünmüyorum bu nedenle elektronik sigara satın alırken araştırıp, fiyatı fazla önemsemeden daha sonra sağlık problemleri yaşamamak adına kaliteli ürünlere yönelmenizi öneririm.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir