Genel 43 Kez Okundu 0

Elektrikli Zırhlı Araç Akrep II Tanıtıldı

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmaya başladığı bugünümüzde ülkemiz, zırhlı araçlarda da bu teknolojiyi getirdi.

Sakarya odaklı Türk otobüs ve askeri vasıta yapımcısı olan Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş’nin bugün, savunma sanayisindeki ilerlemeleri değerlendirmek ve yeni zırhlı vasıtalarını tanıtmak amacıyla düzenlediği basın toplantısında Türkiye‘nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II tanıtıldı.

Gerçekleştirilen basın toplantısında söz alan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, yaptığı konuşmada: “İlk versiyonu Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan Akrep II, bize elektrikli vasıta teknolojisinin askeri vasıtalara uygulanmasına yönelik bilgi ve deneyim kazandırırken Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom vasıtalar hususu ile alakalı ilk ismimleri olacak” cümlelerine yer verdi.

Söz hususu elektrikli zırhlı vasıta Akrep II’nin; 30 Nisan’da başlayıp 3 Mayıs tarihinde sona erecek olan 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF’19) sergileneceğini ifade eden Görgüç, Akrep II’yi fuarda özel bir konfigürasyonla görücüye çıkarmak amacıyla çalışmaların aylardır devam ettiğini kaydetti.

Aracın kabiliyetleri ile alakalı “Geleneksel zırhlı vasıtalara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek sürat ve sessizlik faydalarını bir arada yayınlayan Akrep II; bütün dünyada orduların zorlu isteklerini karşılayabilecek yeterlilikte bir elektrik motoruna sahip. Taktik performans beklentilerine de en iyi şekilde yanıt veren Akrep II; bilhassa yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve birleşik lojistik destek manasında da faydalar sunuyor” cümlelerini kuran Genel Müdür Serdar Görgüç, Akrep II’nin geleceğin hibrit ve otonom zırhlı vasıtaları amacıyla mühim bir ismim olduğuna değindi.

Konuşmasına “Hedefimiz, Akrep II’nin Türkiye’nin teknoloji ihracatında lider ürünlerden biri olmasıdır” şeklinde devam eden Görgüç, elektrikli zırhlı vasıta Akrep II’ye ilginin büyük olmasını ve başka ülkelere ihracatın gerçekleşmesini ümit ettiğini de sözlerine ekledi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir