Gelecekte havalarda bolca elektrikli uçak, helikopter ve uçan taksi göreceğiz.

Elektrikli vasıtalar dendiğinde akla derhal arabalar, motorsikletler, hem de kamyonlar ve trenler gelebiliyor. Halbuki batarya ve motor teknolojisinin süratli gelişimi, elektrikli uçakların ve helikopterlerin de meydana çıkmasını sağladı. Bir Slovenya firması olan Pipistrel Aircraft’ın ‘Alpha Electro’ adlı iki kişilik elektrikli uçağı buna harika bir örnek. Çok az göstergesi ve tek kol ile basit tüketimi olan uçak, pilotluğa yeni başlayanlar amacıyla uygun bir araç.

Alpha Elektro uçak çok kısa bir pistten bile kalkabiliyor. Dakikada 300 metre yükselebilme performansı ile eğlenceli bir uçuş vaat etmekte. 17 kWh’lik batarya paketi, 14 kilogramlık ve 85 kW’lik motoru besliyor.

İniş süreci esnasında tükettiği enerjinin yüzde 13’ünü geri kazanmasını gerçekleştiren bir rejeneratif geribesleme sistemine de sahip. Benzin tüketmediği amacıyla de benzer uçaklara göre işletmesi ve bakımı yüzde 70 daha ucuz. Çevreye hiç zarar vermemesi de cabası.

Uçakta Siemens’in portatif elektrik motorlarından biri kullanılmış. Hem de akıllı enerji tüketim sistemi ve ALPHA Electro süratli şarj altyapısına da sahip. Şarj sistemi nerdeyse bir akıllı telefon şarj etmek kadar basit. Böylece inişten sonra pilot ve eğitmeni çok kısa sürede yine kalkabiliyor, aynı gün içersinde daha çok basit yapma talihi yakalıyor. Alpha Electro elektrikli uçak, Avrupa Birliği’nin ‘Horizon 2020′ uygulaması dahilindeki ‘WATTsUP’ projesinden destekle gerçekleştirilmiş.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir