Genel 167 Kez Okundu 0

Dünyanın İlk Kafa Nakli Gerçekleştirildi

İlk olarak 2015 senesinde İtalyan Profesör Sergio Canavero’nun duyurusuyla gündeme gelen baş nakli, Canavero doğrulusunda gerçekleştirildi. İtalyan Profesörün Çin’de gerçekleştirdiği operasyonda kopuk bir baş bir cesede nakledildi.

Sergio Canavero’nun baş nakli yapılabileceğini açıklaması ve gönüllü aramaya başlaması tıp aleminde bir ilk olup tartışmaları da yanında getirmişti. İki senedir gündemde olan baş nakli operasyonu amacıyla başlangıçta gönüllü olan Valery Spinodov’un sonradan vazgeçmesi üstüne 18 saat süren operasyon bir ceset üstünde yapıldı.

Ağır engelli Rus bilgisayar bilimcisi Valery Spinodov başlangıçta baş nakli amacıyla gönüllü olma ihtimalini açıklamıştı. Fakat Canavero’nun kendine hayatta kalma garantisi vermemesi üstüne Spinodov hayatta kalma refleksiyle gönüllü olmaktan vazgeçti. Şayet Spinodov vazgeçmeseydi başsı beyin ölümü gerçekleşmiş sıhhatli bir bedene nakledilecekti. Tıp aleminde hep Spinodov’a hem de Canavero’ya reaksiyon yağdı. Fakat İtalyan hekim kendisinden gerektiğince emin ve Harbin Üniversitesi’nden bir meslektaşıyla birlikte Çinli bir gönüllü bulduklarını açıkladı. Bir ileri ismim ise ilk kez canlı kafa nakli gerçekleştirmek. Ne dersiniz, Canavero imkânsız denileni yapabilecek mi sizce?


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir