Teknoloji 177 Kez Okundu 0

Dünyanın ilk elektrikli kargo gemisi yapıldı

Bu gemi yalnızca bataryalarından aldığı kuvveti kullanıyor ve etrafa hiç zarar vermiyor.

Çin bugünlerde dünyanın ilk tam elektrikli yük gemisini kullanmaya başlamanın haklı gururunu yaşıyor. Gemi geçen ay Guangzhou şehrinde suya indirilmiş. ‘Guangzhou Shipyard International Company’ doğrulusunda imal edilen bu geminin lityum-iyon bataryaları 2 saat süresince şarj edildikten sonra, 80 kilometre kadar yol gidebiliyor. 2 saat de gemiden kargoların indirilmesi ve yine yüklenmesi amacıyla yeterli bir süre.

2 bin metrik ton ağırlığındaki elektrikli yük gemisi 70,5 metre uzunluğunda, 2 bin 400 kWh’lık batarya kapasitesine sahip, bu da 40 adet elektrikli arabanın kuvvetine denk. Gemi saatte 12,8 kilometre süratle yol alabiliyor ama bu bir kargo aracı bulunduğu amacıyla, geminin süratinden çok yük taşırken etrafa hiç zarar vermiyor olması önemli. Geminin tasarımını sağlayan ‘Hangzhou Modern Ship Design’ firması bu teknolojinin yakın ileride yolcu gemilerine de uygulanacağının haberini veriyor.

Kargo gemileri lojistik pazarında etrafa en çok zarar veren taşıma araçları olarka bilinmekte. Bunun nedeni çok kuvvetli motorlara sahip olmaları ve bu motorların benzin ile çalıştırılması. Bu da yük gemilerinin hepsini birer karbondioksit emisyon kaynağı durumuna getirmekte. Nasıl elektrikli kamyonlar etrafa hiç zehirli sera gazı yaymadan yük taşıyacaksa, benzeri elektrikli gemiler amacıyla de söz hususu olacak.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir