Genel 197 Kez Okundu 0

Dünyanın En Değerli Pasaportları Hangileri

Bildiğiniz gibi derhal derhal her vatan dışı seyahatinde pasaport olmazsa olmazımız durumuna geliyor. Peki dünya üzerindeki en kuvvetli ve derhal derhal her ülkeye girebilen ülke hangisi hiç düşündünüz mü? Gelin hep beraber öğrenelim.

Global Passport isimli internet sitesi, her sene dünyanın en kıymetli pasaportlarının bir listesini yapıyor. Listede birinci sırada tespit edilen ülke ise Asya’da tespit edilen Singapur. Bu bağlamda Singapur, 127 ülkeye vizesiz girebiliyor. Listede Singapur’un sonrasında ise ikinci sırada 121 ülkeye vizesiz girebilen teknoloji devi Güney Kore geliyor.

Listenin devamına bakacak olursak Almanya ve Japonya üçüncülüğü paylaşıyor. Türkiye’nin de vizesiz girebildiği ülke adedi da azımsanacak gibi değil. 100 ülkenin olduğu listede, Türkiye pasaportu 45. sırada yer alıyor ve 72 ülkeye vizesiz giriş yapmaya imkan tanıyor.

Pasaport konusu ile ilgili en bahtsız ülke ise Afganistan. Afganistan sadece 5 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. Bunun haricinde listenin zirvesinde tespit edilen Singapur pasaportuyla 164 ülkeye vizeli ya da vizesiz giriş yapabiliyorken, Türkiye pasaportuyla 111 ülkeye vizeli ya da vizesiz ziyaret edebilirsiniz.

 


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir