Bilgisayar 265 Kez Okundu 0

Dünyanın en çok bilgisayar satan markası

TrendForce doğrulusunda 2017 senesine dair küresel dizüstü bilgisayar sektöründeki satışların karnesi açıklandı. Peki, 2017 senesinde en çok dizüstü bilgisayar satan şirket hangisi oldu?

Piyasa tetkik şirketinin raporuna göre, geçen sene ortamında 164.7 milyon adetlik satış gerçekleştirildi. Yıldan senea yüzde 2.1 artış görülürken, yüzde 0.7 oranındaki beklenti de aşılmış oldu. HP tekrar zirveyi bırakmazken yüzde 22.4’lük payın sahibi oldu. 2016 senesine göre yüzde 10.5 artış elde edilirken 40 milyon adetlik satışla yeni bir kilometre taşına erişildi.

Lenovo ise senedan senea yüzde 4.9’luk düşüş kaydetti. Asya ve Avrupa satışları artış gösterse de piyasa payı yüzde 20.2’ye gerilemiş halda. Kuzey Amerika hükümetinden ihale kapan ve Chromebook satışlarında başarı gerçekleştiren Dell ise küresel sevkiyatlarını yüzde 0.5 artırdı. Üçüncü sıradaki konumunu koruyan şirket yüzde 15.2’lik piyasa payını elinde bulunduruyor.

2017’nin ikinci çeyreğinde yenilenen MacBook Pro ise Apple’ın sevkiyatlarını yüzde 18 artırmasına yardımcı oldu ve şirket bütün dizüstü bilgisayar markaları arasında en yüksek büyüme oranını elde etti. Şirketin piyasa payı yüzde 9.6 olurken, 2016 senesine göre yüzde 1.3 artış sağlandı. Bu sayede Apple ASUS’u geçerek dördüncü sıranın yeni sahibi oldu.

ASUS, son senelerde ürün stratejisini değiştirerek düşük karlı modellerin üretimine geçti. Bu hal şirketin sevkiyatlarını da etkilemiş halda. Şirketin piyasa payı yüzde 9.5’e geriledi ve bir sıra gerileme ile beşinciliğe düşüldü. Son olarak Acer ise Chromebook sektöründe agresif bir strateji izlerken piyasa payını yüzde 8’de tuttu.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir