Dünya Dışı Hayat Mor mu?
Bilim 18 Kez Okundu 0

Dünya Dışı Hayat Mor mu?

Araştırmacılara göre dünya dışı hayat mor renkte olabilir. Bu açıklama kulağa biraz acayip gelse de detaylar haberimizde.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Mikrobiyolog Shiladitya DasSarma ve Kaliforniya Üniversitesi’nden incelemeci Edward Schwieterman, Uluslararası Astrobiyoloji Dergisi’nde yeni bir tetkik makalesi yayınladı. Bu incelemeye göre Dünya’daki ilk hayatın lavanta tonuna sahip olabileceği belirtildi.

Bu kapsamlı incelemeye göre bitkiler, güneş enerjisinden gıda geliştirmeye başlamadan evvelce mor organizmalar vasıtasıyla gıda üretebiliyordu. Başka bir söyleyişle fotosendezden evvelce bitkiler mor organizmaları kullanıyordu. Araştırmacı DasSarma, dünya dışı hayatın da bu mor mikroorganizmaları kullanabileceğini söyledi.

Yeryüzünün eskiden mor bulunduğu fikri gerçekte yeni değil, DasSarma ve arkadaşları ilk olarak 2007’de bu kuramı meydana attılar ve bu mor mikroorganizmaların Antarktika’daki okyanusların hepsinde görüldüğünü söylediler. Schwieterman, günümüzde, halofiller olarak adlandırılan mor pigmentli ve tuz seven organizmaların, okyanusta geliştiğini ve dünyanın ilk yaşantısı olabileceklerini ifade etti.

Dünya dışı canlılarında da aynı tekniği kullanabileceğini ifade eden tetkik ekibi, ilaveten şayet bu organizmalar, diğer bir gezegende yeterli yoğunlukta sahip olunan olursa, o gezegeni mor renkte görebileceğimizi de söyledi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir