İnternet 5.923 Kez Okundu 0

Doktorların Sebebini Bulamadığı Hastalığına Sosyal Medya Sayesinde Teşhis Konulan Minik Kız

ABD’li doktorların hastalığına bir türlü teşhis koyamadığı küçük kız çocuğunun hastalığı, ailesinin sosyal medya üzerinden paylaştığı bir ileti sayesinde belli oldu.

Sosyal medyanın, bazı kesimlerin ‘boş beleş insanların takıldığı bir platform’ tanımlamasına pek de uymadığını bu örnekle bir kez daha anlamış olduk.

ABD’li doktorlar, 6 yaşındaki Tess Bigelow’un USP7geninde bir mutasyon tespit etmelerine rağmen hastalığı teşhis edemediler. Bunun üzerine hastalığın sosyal medya üzerinden çözülebileceğini düşünen minik kızın ailesi, bu anlamda bir ileti paylaştı. Birçok kişinin paylaştığı bu iletiyi gören Baylor Tıp Akademisi’nden Dr. Mike Fountain, Tess’in ailesine ulaşarak hastalığıyla ilgili bilgi verdi. “USP7 genindeki mutasyon, proteinlerin doğru emilimini engelleyip vücudun normal işleyişini değiştirir. Sizin çocuğunuzdaki hastalık da bir örnolojik bozukluğun göstergesi” diyen doktor, en azından ailenin hastalıkla ilgili somut bir bilgi edinmesini sağlamış.

Yalnız sıkıntı devam ediyor, zira hastalığın tedavi yöntemi hala bulunabilmiş değil. Dünyada yalnızca 8 kişide görülen bu hastalıkla ilgili Baylor Tıp akademisinde çalışmalar devam diyor. Zaten Dr. Mike Fountain de bu ekipte yer alan doktorlardan bir tanesi. Şimdi ailesi, minik kızın teşhis edilen hastalığıyla ilgili tedavi alternatiflerine yoğunlaşmış durumda.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir