Genel 58 Kez Okundu 0

Dijital kimlik nedir

Eğer AB vatandaşlığınız varsa, kimliğinizi onaylamak bundan sonra daha basit duruma geldi. Çünkü Avrupa Birliği, resmi olarak sınırlar arası dijital kimlik sistemini desteklemeye başladı.

Avrupa Birliği çoğu ülkeden oluşuyor ve şunlar birbiriyle uyum ortamındalar. Bunu sağlamlaştırmak adına AB, dijital kimlik sistemini resmi olarak desteklemeye başladı. Böylece kimlik kartınızı, banka kartınızı ya da ehliyetinizi -AB kurallarına ideal bulunduğu prosese- bölgenin sınırları ortamında rastgele bir problem yaşamadan kullanabileceksiniz.

Almanya, İtalya, Lüksemburg ve İspanya esasen geçiş sürecini tamamladı. Hırvatistan ve Estonya son aşamalara gelir iken Belçika, Portekiz ve Birleşik Krallık -Brexit’e rağmen- ise prosese yeni başlıyor.

Bu atılım evrak işlerini azaltacakken üniversitelere kaydolmayı, sıhhat kayıtlarını denetim etmeyi ya da banka hesaplarında prosedür gerçeklştirmeyi basitleştirecek.  Hatta başka AB ülkelerinde banka hesabı oluşturma ihtimaline bile sahip olabilirsiniz. Hem de Avrupa Komisyonu’nun, kara para aklama gibi kötüye kullanımları önlemek amacıyla bir eksper grubu ile çalıştığını söyleyelim.

Her ne kadar AB içersinde gittiğiniz her yerde dijital kimliğinizin çalışması amacıyla biraz daha vakit olsa da şunlar vakit ortamında düzelecek. Yani fiziksel kimliklerin sonu çok da uzak görünmüyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir