Teknoloji 144 Kez Okundu 0

Dijital haplar hayatımıza giriyor

ABD Besin ve İlaç İdaresi (FDA) tıp dünyasını değiştirecek bir ilke imza atarak, insan bedeninde dijital olarak izi sürülebilen ilaca onay verdi.

Sindirilebilir duyargae sahip ilaca onay veren FDA, dijital hap dönemini başlatıyor. FDA’dan oluşturulan açıklamada, şizofren ve bipolar arıza gibi birtakım psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmak üzere sindirilebilir duyargae sahip ilaca onay verildiği bildirildi.

Silikon, bakır ve magnezyumdan oluşturulan Abilify MyCite adlı hap, bedene dışarıdan takılan bir elektronik band ile takip edilebiliyor. İlaç hasta doğrulusunda yutulduktan sonra mide sıvısıyla ilişkiye geçtiğinde içindeki duyarga yardımıyla bedene yapıştırılan banda sinyal gidiyor.

Daha sonra ilacın sindirildiği bilgi kapasitesi banttan hastanın cep telefonundaki uygulamaya ulaşıyor. Hem de hastalar istedikleri takdirde yakınlarının ya da doktorlarının, cep telefonlarına gelen bilgiye erişmelerine de izin verebiliyor.

FDA’nın Psikiyatri Ürünleri Bölümü Başkanı Mitchell Mathis, yaptığı açıklamada, sindirilebilir duyargae sahip ilaç yardımıyla hastaların ilaçlarını alıp almadıklarının denetim edilebileceğini belirtti.

Söz hususu dijital haplar, bilimin uzun vakittir üstünde çalıştığı en mühim konuların başında geliyor. Özellikle bilim kompu filmlerinden aşina olduğumuz bu tarz haplar, yakın bir ileride hayatımızın bir parçası olabilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir