Teknoloji 30 Kez Okundu 0

Cyborg’lar, Gelecekte Tehlike Oluşturacaklar mı?

İnsan ve robot karışımı sibernetik organizmalar, yani kısaca Cyborg’lar, yakın geleceğin en çok tartışılan konularından biri olacak. Bilim kompu filmlerinde sıkça karşılaştığımız Cyborg harpçılar, ileride gerçek orduların yerlerini alırsa ne olur?

The Atlantic’te geçen zamanlarda yayınlanan “Pentagon Beyni Silahlandırmak İstiyor” başlıklı yazı gibi Cyborg harpçılar ile ilgili yazıların adedi giderek artıyor. Bu büyük tehlikenin farkında olan kişiler, başka insanları bilinçlendirmek amacıyla Cyborg harpçılar içeriğine kendisini adamış durumdalar. Gazeteci Michael Joseph Gross, Pentagon’un Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA’nın “zihinleri ve makineleri birleştirme” projeleri üretmek istediğini açıkladı.

Gross’un söyledikleri arasında en ilgi çekeni, senelerce komplo teorisyenleri doğrulusunda meydana atılan beyin çipleri. Bu elektrot dizileri beyine yerleştirildiğinde, elektrik sinyallerini alıp sinir dokulara gönderebilecek. Gross ilaveten DARPA’nın yürüme bozukluğu yaşam sürdüren gazilerin yürüyebilmesi amacıyla ilerlettiği robot ayakların da gerçekte Cyborg harpçılar amacıyla oluşturulan bir çalışma olduğunu söylüyor.

Beyin denetimini sağlayacağı fikir edinilen bu elektrotların, bıraktığı kalıcı hasarlar da bir başka tehlike. The New Yorker yazarı Raffi Khatchadourian, bir yazısında beyin implantı incelemecisi Andrew Schwartz’ın çalışmalarından bahsetti. Schwartz’ın felçli hastalarından Jan Scheuermann’a takılan robot kolun ilk aşamada işlevini yerine getirdiğini ifade eden Khatchadourian, beyine yerleştirilen elektrotların bir vakit sonra ölümcül beyin enfeksiyonuna sebep olduğunu belirtti.

Khatchadourian, ilaveten yazısında DARPA’nın F-35 uçuş simülatörünü kanaatlerle denetim etmek gibi deneyler yaparak beyin çiplerinin askeri nedenle kullanıldığını da belirtiyor.

Daha evvelce depresyon ve başka psikiyatrik bozuklukların tedavisinde sarfedilen beyin implantlarının hayal kırıklığı yaratması, bilim insanlarının hala beynin bulguyu nasıl kodladığını çözemediğini gösteriyor. Bu da şu an uygulanacak implantların, ne kadar tehlikeli olabileceğinin bir kanıtı.

Google, Facebook, Neuralink gibi şirketlerin eski DARPA çalışanlarını işe alması, aslında bu dev şirketlerin de Cyborg‘larla ilgilendiğini gösteriyor. Her ne kadar bu şirketler, hedeflerinin kullanıcıların bilgisayarları düşünce gücüyle kontrol etmesini hedeflediklerini söylese de Cyborg savaşçılar üretilmeye başlanırsa, bu şirketler büyük bir gücü elinde bulunduracak.

Yapılan incelemelerde dünya üzerindeki fazlası insanın harpı kaçınılmaz olarak gördüğü anlaşılıyor. Eğer Cyborg harpçılar harp zamanına kadar üretilmiş olursa, insanlık bugün olmasından çok büyük sorunlar ile kafaya çıkmak mecburiyetinde kalabilir. Bunun olup olmayacağını hep beraber göreceğiz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir