Genel 29 Kez Okundu 0

Çin, Siber Casusluk İçin Hackerlara Sponsormu Oluyor

Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı doğrulusunda meydana atılan iddialara göre Çin, Birleşik Devletlere ait şirket ve kurumlardan bilgi sızdırmaları amacıyla hackerlara sponsorluk yapıyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Birleşik Devletler ile Çin arasındaki stres her geride bıraktığımız gün artmaya devam ediyor. Şu ana kadar dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon yapımcısı olan Huawei’yi, Çin hükumeti adına casusluk gerçekleştirmeyle suçlayan Birleşik Devletler, konuyu bir ismim daha ileri taşıyarak Çin hükumetini kendilerine saldırıda tespit edilen Çinli hackerları desteklemekle suçladı.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) doğrulusunda meydana atılan iddiaya göre Çin hükumeti, son 12 senede 45 Amerikan şirket ya da devlet kurumunu etkileyen hack olaylarının gerisinde gerçekte Çin hükumeti bulunuyordu. İddiaya göre Çin, APT10 isimli Çinli bir hack grubuna üye olan Zhu Hua ve Zhang Shilong’a, Birleşik Devletlere bağlı kritik şirket ve kurumlardan titiz bulgular çalması amacıyla sponsor olmuş.

DOJ’un iddiasına göre iki hacker, Çin hükumetinin desteği ile ABD Ulusal Enerji Laboratuvarı, NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Jet Propulsion Laboratuvarı, Hewlett Packard Enterprise, IBM ve daha çoğu şirket ve devlet kurumuna ait toplam 90 bilgisayara erişim sağlayarak bu bilgisayarlardan yüzlerce gigabayt bulguyu Çin hükumetine sızdırmayı başardı. Birleşik Devletler, uzun bir süredir Çin’i siber casusluk suçlamaları ile bunaltmış durumda.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir