Giyilebilir Teknoloji 126 Kez Okundu 0

Çeviri yapabilen kulaklık

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, Çarşamba akşamı San Francisco’da düzenlediği aktivitete aralarında yeni model akıllı telefonlar, mini kamera ve kulaklığın da bulunduğu yeni cihazlarının tanıtımını gerçekleştirdi.

Google’ın tanıttığı cihazlar arasında yeni Pixel Buds kulaklıklar da yer alıyor. Bu kulaklığın en önemli özelliği, Google Translate servisini kullanarak 40 farklı dilde simultane tercüme yapabiliyor olması.

Etkinlik sırasında sahnede kulaklıkla İsveççe’den İngilizce’ye tercüme yapıldı. Kulaklığın ABD’de 159 dolar (aşağı yukarı 570 TL) ücretle piyasaya çıkması bekleniyor. Bu kulaklıklar şimdilik sadece Google’ın akıllı telefonu Pixel modelleri ile uyumlu olarak çalışacak.
Sosyal medyada söz konusu kulaklıklar için Douglas Adams’ın bilimkurgu Romanı Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde bulunan “Babil Balığı” benzetmesi yapıldı.

Kitaplara göre, bu balığı kulağına sokan kişiler evrende konuşulan bütün dilleri de anlayabiliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir