İnternet 60 Kez Okundu 0

BTK, Müstehcen Sitelere Erişim Yasağını Kaldırdı

Geçtiğimiz sene yasalaşan ve 7 Şubat 2019 tarihiyle yürürlüğe giren yasa, BTK’nın müstehcen içerikli internet sitelerini önleme yetkisini kaldırıyor.

Anayasa Mahkemesi, 15 Kasım 2017’de gerektiğince ilgi çekici bir karara imza atmış ve Danıştay 13. Dairesi’nden oluşturulan itiraz sonucu, BTK başkanına verdiği müstehcenlik suçu meydana getiren yayınlara re’sen (kimseye bağlı olmaksızın) erişimin engellenmesi yetkisine son verilmişti.

7 Şubat 2018’de Resmi Gazete’de sunan 5651 Saseneı Kanun ile iptal edilen yetki ardından sosyal medya üstünde çoğu söylenti ve iddia meydana atılmış, natural olarak da bunların en ilgi çekeni uygun olmayan sitelerin engelinin kaldırılacağı olmuştu.

Resmi Gazete’de yayınlanan yasa, daha ardından Anayasa’nın 153 maddesinin 3. fıkrasına atıfla oy birliği ile 1 sene ertelenmiş ve 7 Şubat 2019’da yürürlüğe gireceği açıklanmıştı. Buna göre bundan sonra BTK, müstehcenlik suçu meydana getirdiği iddia edilen internet sitelerine re’sen erişimi engelleyemeyecek.

Peki gerçek hal nasıl?

Yürürlüğe giren yasa detaylandırıldığında gerçekte BTK‘nın bundan sonra bu yetkiyi kimseye bağlı olmaksızın kullanamaz olduğunu görüyoruz. Kısacası Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu başkanı erişim engeli kararını tek başına uygulayamayacak.

Daha eskiden erişim engeli eklenilen müstehcen içerikli internet sitelerindeki engel ise yerinde duruyor. Bu yasaun yürürlüğe girmesi sonucunda bu hususta bir farklılık olacak mı, şu an amacıyla bilmiyoruz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir