Japon şirket Ispace, Ay’a reklam panoları dikecek. Ay’a iki değişik vazife düzenleyecek şirket toplam 90 milyon dolar bütçe ayırdı. Japon şirketin hedefleri ilgi çekti.

Ispace, Ay’a düzenleyeceği iki değişik vazife amacıyla tam 90 milyon dolar para topladığını açıkladı. Japonya’nın çoğu dev şirketinden yatırım aldığını aktaran şirket, bu yatırımlar sayesinde önümüzdeki 3 sene ortamında iki değişik Ay vazifiyeti düzenlemeyi hedefliyor.

Donanımhaber’de yer alan verilere göre, Ispace’in uydumuz Ay üzerindeki planları ise gerektiğince ilginç. 2040 senesi itibariyle Ay’da yaşam sürdüren 1000 kişilik bir koloninin bulunacağını ve her sene 10.000 turistin Ay’ı ziyarete gideceğini ön görü eden şirket, bu dönemler amacıyla bir taşıma sistemi oluşturup derli toplu olarak Ay’a kargo taşımamayı hedefliyor. Bu taşıma sistemi Ispace’in nihai amacı halinde fakat şirket, çok daha ilginç ve kısa vadeli bir diğer plana daha sahip: Ay’a reklam panoları dikmek.

AY’DAN DÜNYA’YA

Ispace, planlarına yatırım yapan şirketlerin Ay’da reklamlarını gerçeklştirmeyi planlıyor. 2020 senesinde ilk izlenim aracını Ay’ın yüzeyine indirmeyi amaçlayan şirket, her şey yolunda gittiği takdirde yatırım yapan şirketlerin Ay’a ufak reklam panolarını yerleştirmek ve bu reklam panolarının görsellerini Ay’dan Dünya’ya ulaştırmak istiyor.

“İnsanlar uzaya fakirleşmek amacıyla gitmek istemezler,” şeklinde konuşan Ispace CEO’su Takeshi Hakamada,”Bu amaçla dış uzayda bir ekonomi oluşturmanın çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum. Şirketlerin arka planda Dünya olacak şekilde logolarının Ay’dan fotoğrafını görmek isteyeceklerinden eminim.” ifadelerini kullanıyor.

Ispace ilaveten şu sıralar Google Lunar X PRIZE’da yarışmakta olan Team Hakuto’nun da sahibi. Google’ın, uzay araştırmalarındaki özel yatırımları çoğaltmak amacıyle 2007 senesinde açıkladığı Lunar X PRIZE, dünyanın her doğrulusunda şirketlerin katılabildiği uluslararası bir yarışma. Google doğrulusunda tespit edilen kurallara göre yalnızca 10 sene ortamında Ay’a uzay aracı indirmeyi başaran ilk şirket 20 milyon dolarlık bir ödülün sahibi olacak.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir