Genel 33 Kez Okundu 0

Bitcoin dolandırıcıları yeni yöntem oluşturdu

Sahte hesaplardan Bitcoin dağıttıklarına dair haberler yayan dolandırıcılar, kullanıcıların Bitcoin hesaplarını ele geçirmeye çalışıyorlar.

Bitcoin dolandırıcıları her gün diğer bir sosyal medya platformunda yeni bir planla meydana çıkıyorlar. Daha evvelce Twitter’da onaylanmış hesapları çalıp diğer isimlerle para dağıttıklarını iddia eden dolandırıcılar, bu sefer de Facebook’ta boy gösteriyorlar.

Sistem gerektiğince khadise olarak işliyor. Bitcoin dolandırıcıları şirketlerin Facebook hesaplarını ele geçiriyor. Daha sonra da bu hesaplarda düzmece kampanyalar düzenliyorlar. Saldırılardan büyülenen sayfalar arasında Bitmain ve The Verge gibi büyük takipçi sayılarına sahip sayfalar da var.

Ön ödeme dolandırıcılığının yeni bir biçimi olan bu dolandırıcılıkta Bitcoin’in anonimliği kullanılıyor. Meşhur “Sen beş bin ver, şu işi çözünce sana elli bin verilecek” dolandırıcılığının bir versiyonu bu. Burada da kullanıcılardan belirti edilen adrese Bitcoin göndermeleri isteniyor. Sonuç olarak adreslerinin onaylanması sağlanacağı söyleniyor.

Bitmain’den oluşturulan bildirimde şirketlerin de bu durumdan bezdiği belli oluyor. Pek çok kullanıcının şirketin ismi ve resmi ile hesap açtığını ifade eden firma yetkilileri, buldukları hesapları kapattırdıklarını ama her an yeni hesaplar açıldığını söylüyorlar.

Kasım ayında Twitter’da da benzer bir hadise yaşanmıştı. O hadiseda da şahıslerden, çekilişe katılmaları amacıyla 0.1 Bitcoin talep edilmişti. Binlerce şahıs bu tuzağa düşmüştü.


{}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir