Bir takım bilim insanı, milyonlarca kareden meydana gelen ve şimdiye kadar elde edilmiş en ayrıntılı beyin görüntüsü olmayı başaran ‘meyve sineği beyni’ görüntüsünü paylaştı.

Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde görevli bilim insanları, yüksek süratli elektron mikroskobu kullanarak, 100.000 sinir hücresinin bulunduğu Drosophila melanogaster’in (meyve sineği) beyninin her bir hücresinin 21 milyon kere nano ölçekte fotoğrafladılar. Elde edilen bilgilerin birleştirilmesiyle yapılan 3 ebatlı görsel ise hem büyüleyici bir görüntüye sahip hem de bilimsel anlamda gerektiğince mühim, zira ilk kez bu kadar ayrıntılı bir beyin görüntüsü elde edildi.

Bir canlının beyninin bu kadar ayrıntılı şekilde incelenmesi, genel anlamda beyni kavrayabilmek adına gerektiğince kritik bir adım. Araştırma ekibinden Davi Bock, nörobiyologların elde edilen bütün bu bilgiler sayesinde, meyve sineğinin beynindeki nöronların ne vakit ve nasıl birbirleriyle haberleştiklerine dair bir harita çıkartmak amacıyla çalıştıklarını açıkladı ve bu harita bitirildiğinde beynin işleyişine dair mühim bulgular elde edilmiş olacak.

Araştırma ekibinin en çok ilgilendiği şeylerden biri de beynin anılar oluşturmaya yardımcı olan kısmıydı ve ekip sineğin beyninde, mantar bedeni adı verilen, öğrenmede ve hafıza ediniminde mühim role sahip olan yapıya mesaj gönderen nöronları takip etti ve mantar bedenindeki hücrelerle etkileşim kuran yeni bir nöron türü keşfetti. Bock, beyinin her iki doğrultusunda bir adet olmak üzere bu nöronlardan iki adet bulunduğunu açıkladı.

Araştırmayı yürüten bilim insanlarına göre, meyve sineğinin pek çok konuda, insanların da dahil bulunduğu geniş bir canlı kümesiyle ortak özellikler taşıdığı pek çok kez kanıtlandı ve beyin hususu ile ilgili da aynı durumun söz hususu bulunduğu ifade ediliyor. Yani bu sineklerin beynini ne kadar iyi anlarsak, kendi beyin yapımızı tamamiyle çözmeye de o kadar yaklaşmış olacağız.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir