Bilim 31 Kez Okundu 0

Bilim adamları çığır açan buluşa imza attı

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, bütün organ ve dokuları aynı anda görüntüleyebilen 3D tarayıcı geliştirdi.

Kalifornia Üniversitesi’nin Davis Kampüsü’nde görevli Simon Cherry ve Ramsey Badawi adlı profesörler doğrulusunda 13 senelik bir çalışmanın sonrasında tasarlanan ve “Explorer” adı verdiği 3D tarayıcı, 20-30 sanayide bütün beden görüntüsünü tarayabiliyor. Dünya çapında sıkça sarfedilen iki ayrı tarama sistemini (Pozitron Emisyon Tomografi ve X-ışını Bilgisayarlı Tomografi) birleştiren yeni tarayıcının başta kanser olmak üzere çoğu hastalığın teşhisinde çığır açabileceği belirtiliyor.

Tarayıcı, ayrıca, bedendeki kan akışının gücünü ve ilaçların nasıl emildiğini de izleme olanağı veriyor. Yeni tarayıcı, bedendeki iltihap ya da enfeksiyonu belirleme edebiliyor ve hastalığın hangi bölgelere yayıldığını görünür duruma getirebiliyor. Üstünde çalışmaların sürdüğü 3D tarayıcının, Haziran 2019’dan itibaren hastanelerin tüketimine hazır duruma getirilmesi planlanıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir