Bilgisayar 134 Kez Okundu 0

Bilgisayar klavyeleri klozet kapağından 400 kat daha kirli!

Bilgisayar başındayken aygıtta en çok ilişki ettiğimiz nokta şüphesiz klavyeler. Peki klavyelerin gerçekte klozet kapağından 400 kat daha pis olduğunu bilseniz nasıl bir tedbir alırdınız? İşte milyonlarca bakterinin yaşadığı klavyeler.

Araştırma sonuçlarına göre klozet kapaklarındaki 1 santimetrelik alanda 50 bakteri bulunuyor. Tehlikeli olarak tariflenen bu miktar klavyelerde çok çok daha üst civarlara çıkıyor. Klavyemi arada bir temizliyorum diyenler de yanılıyor. Klavyeleri çok daha sık Aralıklarla temizlemek gerekiyor.

EN AZINDAN GÜNDE 1 TEMİZLİK

ABD odaklı kar hedefi gütmeyen sıhhat kuruluşu NCHR’de görevli hekimler ve hemşireler, en azından günde bir kez olmak üzere, toplu alanlarda sarfedilen klavyelerin hijyenik hale getirilmesi gerekliliğini belirtiyorlar.

ERTELEDİKÇE BAKTERİLER ÜRÜYOR

Klavye aralarındaki bakterilerle mücadele etmek amacıyla erteleme yapmanın bakteri popülasyonunu geliştirdiğine dair bilgiler var.

KLAVYELER NASIL TEMİZLENMELİ?

Klavyelerimizi dezenfekte etme prosedüri, gerçekte gerektiğince basit. Başlamadan evvelce bilgisayarımızı kapatmamız ve fişini çekmemiz gerekiyor. Eğer harici bir klavye kullanıyorsak, direkt olarak klavyeyi de çıkartabiliriz. Daha sonra tozları ve küçük tefek kırıntıları savurabilecek yumUşak bir fırçayla klavyenin detaylarını silmek gerekiyor. Bu prosedür esnasında dizüstü bilgisayarlara ilgi etmekte yarar var. Çünkü basınç uygulamak, devrelere zarar verebilir. Eğer harici bir klavye kullanıyorsak, tuşların dizilimini bozmadan söküp, cilde zarar vermeyen bir temizlik malzemesiyle hazırladığımız su dolu kaba koyabiliriz. Daha sonra bir mikrofiber bez üstüne sereceğimiz tuşları kuruturken, klavye bedeninin tuşların altında kalan bölgesini silmemiz gerekiyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir