Bilgisayar 159 Kez Okundu 0

Bilgisayar faresi tarafından tehlike altındasınız

Araştırmacılar, internet kullanıcılarının bilgisayarlarındaki her çevrim içi hareketinin izlendiğini ileri sürdü.

Araştırmacılar, internet kullanıcılarının bilgisayarlarındaki her çevrim içi hareketinin izlendiğini ileri sürdü. “Daily Mail Online”ın haberine göre, internette şahsi verilerin saklıliğini güvenliğini sağlamak üzere çalışmalar yapan Princeton Üniversitesinin, İnternet Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Projesi kapsamında yürütülen çalışmada, 400’den çok tanınmış internet sitesinin kullanıcıların sitede gerçekleştirdikleri tıklamalar, fare hareketleri ve sayfaları kaydırma davranışlarına kadar çevrim içi faaliyetlerini takip edebildiği öne sürüldü.

Çalışmada, aralarında büyük internet servis ve içerik sağlayıcılarının olduğu yüzlerce internet sitesinin, “seans kayıt” adı verdiği saklı bir kod yardımıyla kullanıcıların internetteki aktivitelerini kayda aldığı iddia edildi.

Çalışmaya göre siteler, saklı kod ile kullanıcının hangi sayfada ne kadar kaldığını, fareyi nerelerde gezdirdiğini, klavyesinde nereye bastığını kaydederek, 3’üncü parti sunuculara gönderiyor ve burada şifreli bir veri zinciri oluşturuyor.

Çalışma, en çok ziyaretçiye sahip 50 bin internet sitesinden 482’sinin, seans kayıt komutlarını kullandığını meydana koydu.

Araştırmacılar, söz hususu kodların, kredi kartı bilgilerinden sıhhat sorunlarına kadar çok sayıda şahsi veriye nüfuz etmek amacıyla kullanılabileceği hususu ile ilgili da uyarıda bulundu.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir