Teknoloji 45 Kez Okundu 0

Bayraktar’dan Çok Sert Milli Heli İHA Açıklaması

BAYKAR Makina Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından Türkiye’nin ilk milli insansız hava helikopteri Malazgirt ile ilgili çok mühim açıklamalarda bulundu. 2009’da Hakkari Hantepe’deki operasyondan görseller paylaşan Bayraktar, “Proje birilerinin maşası olan bürokratlarca öldürüldü” dedi.
2006 senesinde BAYKAR Ar-Ge ekibinin girişimleriyle başlanan Malazgirt İHA projesi, Türkiye’nin ilk milli insansız hava helikopteri olacaktı. 2009 senesinde yaşanan bir kaza sebebiyle uçuş izinleri iptal edilen Malazgirt, o tarihten itibaren rafa kaldırılmıştı.

Twitter hesabı üzerinden “Seyir Defteri” etiketli paylaşımlarıyla savunma sanayinde yaşanan gelişmeleri ve kendi yorumlarını takipçileriyle paylaşan Selçuk Bayraktar, dün attığı Tweet ile Türkiye’nin ilk milli insansız hava helikopteri Malazgirt projesine değindi. 2009 senesindeki Hakkari Hantepe’de Malazgirt’in de katılımı ile yapılan operasyondan kareler paylaşan Bayraktar, şu notu düştü:

“Türkiye’nin ilk Milli Heli İHA’sı Malazgirt, eğitimini Şırnak’ta acilen tamamladıktan sonra operasyonlarda çatışmalara girdi. Ardından bir kaza geçirdi. Kaza bahanesiyle uçuşu yasaklandı. Proje birilerinin maşası olan bürokratlarca öldürüldü.”

Daha önceki paylaşımlarında da 2009’da ilk uçuşunu sağlayan Taktik İHA prototipinin TSK envanterine alınma sürecindeki zorlukları izah eden Bayraktar, “Büyük bir milli başarıyı ve ilki görmezden gelen ve birilerinin maşası olan askerî yetkililer, o dönemde Genel Müdürümüz Haluk Bayraktar’ı tutuklamaya dahi kalktılar” ifadelerini kullanmıştı.

150 ile 305 metre arasında net görüntü ve ses iletme kabiliyetine sahip Malazgirt, arazilerde dik iniş kalkış yapabilme özellikleriyle ilgi çekiyordu. Tamamen Türk mühendisler doğrulusunda tasarlanan insansız helikopter, taşıdığı özelliklerde o dönemde eşi aynısı olmayan bir araçtı.


Umut Oğuz {Umut}

Teknoloji meraklısı genç girişimci boş vakitlerini araştırmayla geçiren biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir