Mobil 167 Kez Okundu 0

Bataryasız çalışan telefon ürettiler

Akıllı telefonların batarya sorununu ortadan kaldıracak çözüm olabilecek gelişme yaşandı. Yapılan çalışmalar sonucu bataryasız, şarjsız çalışan telefon geliştirdiler.

Washington Üniversitesi’nden (UW) bir araştırma ekibi, bataryasız çalışan telefon geliştirdi. Prototip aşamasındaki telefon, ortam radyo sinyallerinden ihtiyaç duyduğu minimum gücü toplar, sesli çağrı yapmak için baz istasyonu ile iletişim kurabilir.

Neredeyse sıfır güç tüketiyor

Araştırma ekibine göre, batarya kullanılmayan yeni telefonlara göre neredeyse sıfır güç tüketiyor. Hazır bileşenler kullanılarak bir baskılı devre üzerine kurulu çağrı yapma-alma-beklemede tutma gibi çok temel işlevleri yerine getirebiliyor.Bataryasız olmasına rağmen sistem çalışmak için yaklaşık 3,5 mikrowatt güce ihtiyaç duyuyor. Bunu, baz istasyonlarından 9 m mesafede çevre radyo sinyallerinden elde edebiliyor. Ortam ışığını kullanarak mini bir güneş paneli ile bu mesafe 15 m’ye kadar artırılabiliyor.

Analog ses sinyallerini dijital ses sinyallerine dönüştürme sırasında bataryadan çekilen enerji telefonların aktif kullanım süresinde sorun oluşturuyor. Araştırmacılar yeni Teknolojinin, standart bir hücresel şebeke veya Wi-Fi yönlendiricisinden beslenebileceğini ve batarya içermeyen görüşmeler yapabileceğini düşünüyor


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir