Genel 67 Kez Okundu 0

Bakanlık Momo için erişim engeli talep etti

Geçtiğimiz sene meydana çıkan ve çocukların ölümüne sebep olduğunu iddia edilen “Mavi Balina” ve “Mariam” dan sonra şimdi de son zamanlarda adından sıkça söz ettiren; büyük gözleri, uzun saçları ve sıra dışı görüntüsüyle korku filmi karakterini andıran MOMO isimli bir çizim, çocukları ve aileleri tehdit ediyor.

Bakanlık Momo amacıyla erişim engeli istedi!
İnternette video izlerken ekranda görünen bu enteresan yaratık, çocukların kendilerine zarar vermesine yönelik birtakım direktifler veriyor. Bu emirlerin sonu ölüme kadar gidebiliyor.

Bu hal karşısında harekete geride bıraktığımız Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ”Momooyununa erişimin engellenmesi amacıyla Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu’na (BTK) resmi başvuruda bulundu. Davet yolu ile sunulan oyunda şiddet içerikli mesajlar, görseller ya da kendisine zarar vermekle alakalı mesajlar yer alıyor.

Bakanlık yetkileri, ”Momo” oyununu görüşmek üzere Güvenlik Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu yetkilileriyle bir araya geldi.

BTK ile oluşturulan görüşmede “Uygulamanın İngilizce bulunduğu, rastgele bir linkinin olmadığı, genelde Uzakdoğu ülkelerinde süregelen bulunduğu, Türkçe versiyonu olmadığı amacıyla Türkiye’de süregelen olmadığı tarafında bilgi alındığı” belirtildi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir