İnternet 36 Kez Okundu 0

Bakan Turhan’dan Önemli AKN Açıklaması

Bakan Turhan, 1 Ocak 2019’da kaldırılacak AKN konusu ile ilgili mühim açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, bir vakit evvelce karara bağlanan ve 1 Ocak 2019’dan itibaren yüyürlüğe girecek yeni “Adil Kullanım Kotası” konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Turan, yaptığı açıklamada; “Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması hedefiyle 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamiyle kaldırılacak. AKN’nin kaldırılması bundan dolayı aboneler rastgele bir dilekçe vermeyecek. Bu program nedeniyle de ek ücret alınmayacak. Vatandaşın haksız yere bir hizmetin ödemesiyle karşı karşıyla kalmaması amacıyla her türlü çalışmayı yapıyoruz. Biz, vatandaşımızı bu hususta kimseye yem etmek istemeyiz” dedi.

Belirli bir kullanımdan sonra, sözleşmede yazan internet hızının kısılmasıyla neticelenen AKN’nin kaldırılması, BTK dahil pek çok devlet kurumunun gündeminde kalmaya devam ediyor. AKN’nin kaldırılması kapsamında geride bıraktığımız Mayıs ayında ilk aşaması atan internet sağlayıcıları, 1 Ocak 2019’dan itibaren hiçbir tüketiciye AKN’ye sahip paket sunamayacak.Bu sayede de Türkiye çapında internet erişim hızlarının yükselmesi bekleniyor.

Turhan, AKN’nin kaldırılması amacıyla lüzumlu altyapının geliştirildiği ve kapasitenin yeterli düzeye getiştirildiğini söyleyerek birtakım açıklamalar yaptı. Turhan;

“Bu hizmeti veren işletmeci operatörler 1 Ocak 2019 itibarıyla programlamayı kaldıracak. Kapasitenin üstünde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması hedefiyle getirilen AKN, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin yükselmesi bundan dolayı bundan sonra kaldırılacak ve internet tüketimine sınırlama getirilmeyecek. AKN‘nin kaldırılması bundan dolayı aboneler rastgele bir dilekçe vermeyecek. Bu program nedeniyle de ek ücret alınmayacak.”

“Biz, vatandaşımızı bu hususta kimseye yem etmek istemeyiz” şeklinde açıklama yapan Turhan, “AKN’nin kaldırılmasının sonrasında birkaç hafta içersinde yoğunluk yaşanmasını bekliyoruz. Çünkü yılbaşında internet tüketiminde talep artabilir. Bunu altyapımızın kapasitesini geliştirerek çözeceğiz. Vatandaşın lüzumsuz yere ücret ödememesi ve sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmaması amacıyla her türlü çalışmayı yapıyoruz. Amacımız haberleşme, etkileşim ve ulaşım alanlarında vatandaşımıza daha ekonomik ve kaliteli hizmet vermek” dedi.

Bakan Turhan’ın açıklamaları bu husustaki pek çok soru işaretini giderse de hala cevaplanmayan birtakım sorular var. Bu soruların başında, şu anda internetini ek AKN paketiyle kullanan kişilerin, ödedikleri o ek ücrete ne olacağı yatıyor. İlerleyen zamanlarda bu bozukluğun da cevabının meydana çıkacağını öngörebiliriz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir