Bilim 101 Kez Okundu 0

Ay üzerinde üs kuruluyor

Üstün teknoloji ile ay üzerinde bilim kurgu filmlerini aratmıyacak üs kuruluyor.

Uzaya adım attık, yörüngede bir Uluslararası Uzay İstasyonu var, Güneş Sistemi’nin diğer gezegenlerine ve ötesine uydular gönderdik. Son birkaç yıldır herkes insanlı Mars görevini konuşuyor. Ama arada unuttuğumuz bir şey var. O da gezegenimizin biricik uydusu Ay. Neyse ki onu hala seven ve hatta üzerinde kalıcı bir üs kurmak isteyen birileri hala bulunuyor.

Çin’un uzay araştırmaları kurumun genel sekreteri Tian Yulong, Ay‘da bir üs kurmak amacıyla Avrupa Uzay Kurumu (ESA) ile görüşmeler yaptıklarını açıkladı. ESA adına konuşan Pal Hvistendahl da bu görüşmeleri onaylayarak uzay meraklıları arasında heyecan yarattı. Artık 1960’lardaki bir uzay yarışı yaşanmadığını belirten Hvistendahl, artık ülkelerin biraraya gelerek ortaklaşa çalışmalar yapılan bir zamanda yaşadığımızı iletti.
22 Avrupa ülkesinin katılımı ile oluşturulmuş ESA’dan çıkan “Ay Köyü” projesi, geleekte Ay’ın ötesine ve özellikle de Mars’a yapılacak insanlı yolculuklar için bir hem bir hazırlık alanı, hem de bir aktarma platformu olarak kullanılacak. Ayrıca uzay turizmi ve asteroid madenciliği gibi alanlar için de ideal bir merkez haline gelmesi hedefleniyor. Çokuluslu bir Ay üssünün diğer bir avantajı ise, Doğu ve Batı ülkeleri arasındaki kültür farklılıklarının ortadan kaldırılması ve ortak çalışma ruhunun desteklenmesi yönündeki katkıları olacak.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir