Genel 233 Kez Okundu 0

Artık telefon numaranızı bulamayacaklar

Bugün itibarıyla Resmi Gazete’de yayınlanan Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararına göre, internette bireylerin rızası olmadan telefon numaralarını sunan internet siteleri ve programlar kapatılıyor.

Bundan sonra, telefon numarasını öğrenmek dilediğiniz kişileri internete soramayacaksınız. Habertürk’ün aktardığına göre, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olarak etkinlik gösteren ve bireylerin onayı olmaksızın isimden telefon numarası ya da telefon numarasından isim sorgulaması hizmeti veren internet siteleri ve programlar yasaklanıyor.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu yaptığı açıklamada, söz hususu hizmetler ile alakalı çoğu şahıstan ihbar ve şikayet yaklaştığını belirtti. Bundan hareketle, internet siteleri ya da sosyal medya hesapları üzerinden şahsi veri toplayan ve isim sorgulandığında telefon bilgisine ulaşılmasını gerçekleştiren çoğu program ve internet sitesi belirlendi.

Böyle bir hizmetin verilmesi amacıyla bireylerin açık onayı olması lüzumluliğini ifade eden kurul, lüzumlu koşulları yerine getirmeyen internet siteleri ve mobil programların süresiz olarak durdurulması kararını verdi.

Bununla birlikte, Resmi Gazete’de yayınlanan karara uymayarak, hizmet vermeye devam eden internet siteleri ve programlar ile alakalı da hukuki prosedür başlatılacağı söylendi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir