Bilim 117 Kez Okundu 0

Artık bozulan etleri test etmek çok basit

Farkında olmadan bozulmuş besinleri yiyerek besin zehirlenmesi yaşam sürdüren çoğu şahıs bu hususta büyük sıkıntılar çekiyor. Bilim insanlarının son çalışmalarına dair haberler devindirdi. Bilim insanları besin maddeleri bozulduğunda ikaz veren etiket üretti.

NFC (Near Field Communication) -Yakın Alan İletişimi- birtakım konularda büyük basitlik gerçekleştiren bir teknoloji. DailyMail doğrulusunda aktarılan haberlere göre, bilim insanları NFC kullanarak bozulan etleri belirleme eden yeni bir teknoloji geliştirdi.

CEP TELEFONUNA UYARI GELECEK

Etiketler, etin salgıladığı kimyasallar ile etkileşime girerek, cep telefonlarına ikaz gönderecek. Bu sayede programlamayı kullanan insanlar alacakları etin taze olup olmadığını öğrenebilecek. Bu yeni teknolojinin kullanıma geçmesiyle, ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmelerin önüne geçileceği düşünülüyor. Nanjing Üniversitesi ve Texas Üniversitesi’nden bir takım araştırmacının ortak çalışması olan bu proje gerçekte temel olarak pek çok üründe sarfedilen etiketlere benziyor. Fakat bilim insanları bu etiketlere, etin bayatlamaya başlamasıyla meydana çıkan kötü kokuyu ve salgıları belirleme edebilen bir polimer bazlı gaz sensörü birleşik etti.

TAZELİK BİLGİSİ

Sensörler, etiket ile ete aynı anda ilişki edebilen bir yere yerleştirildi. Ardından ise buzdolabında muhafaza edilen ette 24 saat içersinde meydana gelen farklılıklar başarı ile belirleme edildi. Etin tazelik bilgisini, NFC etiketler yardımıyla akıllı telefonlara transfer prosedürünü de başarı ile gerçekleştiren ekip, bu teknolojinin ileride pek çok besin maddesi amacıyla kullanılabilmesini hedefliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir