Android 296 Kez Okundu 0

Araç plakalarında yeni dönem başlıyor

Hemen her şeyin ‘akıl’landığı bugünümüzde plakaların da bu akımdan etkilenmeyeceğini kuşkusuz düşünemezdik! Plakalarda yeni devre adeta başladı! İşte sürücülere yayılan teknolojinin son nimeti…

Araç sahiplerinin hafife alınmayacak bir alanı amacıyla en büyük problem vasıtaylarını ideal ve süratli bir şekilde park edebilmek. Bunun amacıyla tasarlanan park sensörleri de gerektiğince işe yarıyor! Fakat plakalar ne işe yarıyor? Sadece vasıta kimliği vazifesini bırakmalarının süreyi gelmedi mi?

Araç plakaları akıllanıyor. Peki bu ne manaya geliyor? Araçların ön ve arka yönüne taktığınız plakalar bundan sonra yalnızca plaka bilgilerinizi paylaşmayacak!

Fansens’in ilerlettiği özel bir teknoloji yardımıyla plakalar kendi başlarına sürücülerin vasıtalarını çok daha basit park edebilmelerini sağlayacak. Peki bir plaka bunu nasıl yapacak dersiniz?

Öncelikle plakalarda tespit edilen sensörler Android telefonlarla bağlantılı çalışıyor. Siz rastgele bir nesneye fazlaca yaklaştığınızda telefonunuzdan bunu anbean takip edebiliyorsunuz. Nasıl mı? Gösterelim!

Telefonda aynen bu şekilde aracınızın o an nereye yakın ilişki durumunda bulunduğunu görüyorsunuz. Şu an görmekte bulunduğunuz fotoğrafta da vasıta arka taraftan bir diğer vasıta ya da nesneye gerektiğince yaklaşmışa benziyor!

Telefona gelen bildirimler yardımıyla ilaveten park sensörüne gereksinim kalmıyor. Fakat daha da muhimi bu plakaların vazifiyeti yalnızca park sensörü olmak da değil!

Ayrıca aracınızın yerini da anbean izlemenizi sağlıyor ve harita üzerinden aracınızı elinizle koymuş gibi buluyorsunuz.

Peki bu plakaları takmak amacıyla bir sürü kabloyla boğuşmak mecburiyetinde mısınız?

Hayır. Kablosuz çalıştığından ve de gücünü aküden değil kendi amacıyladeki bataryasından aldığından kablo karmaşası da ortadan kalkıyor.

Bu özel plakalar iki adet AA pille çalışıyor ve aylarca değiştirmeksizin kullanabilmek olası duruma geliyor.

Ayrıca toza, suya ve kışın ağır şartlarına da sağlam bir yapıda bulunduğu amacıyla dış etkenler bu plakaları hiçbir şekilde etkileyemiyor.

Özellikle sis ve yoğun kar yağışında yaşanan görüş alanının daraldığı anlarda bu sensörler kuşkusuz olumsuz şartlardan etkilenmiyor.

Peki bu plakalar her vasıtayla uyumlu mu?

Evet. Hemen her vasıtada bu plakaları kullanabiliyorsunuz.

Bu plakalar iPhone’larla çalışmıyor; henüz yalnızca Android telefonlarla uyumlu; sanırız ki plakanın en büyük eksikliği bu olsa gerek!

Plakanın Türkiye’de kendi kanalları üzerinden satışı yok.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir