ios 195 Kez Okundu 0

Apple’ın açığını bulan Türk’e büyük ödül

Hatay’ın İskederun eyaletinde programcı Onur Can Bıkmaz, Apple’ın dijital asistan programı Siri’de bulduğu açık yardımıyla 5 bin dolar mükafat kazandı.

Mustafa Kemal Üniversitesi mezunu programcı Onur Can Bıkmaz, Apple’da program hatalarını bulmak amacıyla yaptığı çalışmada, dijital asistan programı Siri’de bir açık bulduğunu söyledi. Bıkmaz, bulduğu açığın bütün iPhone cihazlarında işlediğine ilgi çekerek şunları anlattı:

“iPhone ayarlarında Siri kapalı olarak ayarlansa ya da şahsi bilgiler gizlense de ‘bug bounty’ (mükafatlü program açığı bulma) yardımıyla Siri’nin yetkilerini aşıp, aygıtta kilit ekranındayken şahıs listesi ve şahsi bilgilere erişim sağlanıyor. Bulduğum bu açığı, lüzumlu rapor ve videolarıyla Apple şirketine göndererek karşılıklı yazıştık. Apple Product Security ekibi ile 2 aylık bir çalışma neticesinde açığı kapattık. Kullanıcılar iOS 11.4 güncellemesi ile bu açığı kapatabiliyorlar.”

Onur Can Bıkmaz, belirleme ettiği açığı kapattıktan sonra Apple doğrulusunda kendine mükafat olarak 5 bin dolar ödendiğini ve şu anda da iCloud ve Kernel açığı üstüne Apple’da görevli Harvardlı bir geliştirici arkadaşıyla çalıştığını söyledi.

AKILLI TELEFON KULLANICILARI TEDİRGİN

Özellikle iş dünyasından akıllı telefon kullanıcılarının kendine nasıl emniyet önlemi alacaklarına dair sorular sorduğunu ifade eden Onur Can Bıkmaz, “Konu emniyet ise internete hiçbir vakit bağlanmamanız gerekiyor. Emniyet arıyorsanız internete bağlı olmayan cihazlar daha güvenli” diye konuştu. DHA


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir