İnternet 22 Kez Okundu 0

Apple, Kullanıcılarını Dolandırıcılığa Karşı Uyarıda Bulundu

İnternette dolaşan birtakım dolandırıcılık yöntemlerinin Apple kullanıcılarını amaç alması ardından Apple, kullanıcıların bu tuzaklara düşmemesi amacıyla bir bilgilendirme çalışması başlattı.

Apple‘ın program mağazası App Store’da ve başka bir mağazası iTunes’ta geçerli olan Gift Card’lar (Hediye Kartı), ülkemizde de detaylı teknoloji mağazalarında sık sık karşımıza çıkıyor. Bu kartları ücreti karşılığında satın alıp bahsetmiş bulunduğumuz mağazalardan birisine ortamında tespit edilen kodu girdiğimizde hesabımıza satın almış bulunduğumuz oran kadar bakiye ekleniyor.

Apple ise kullanıcılarını ortalıkta dolaşan ve bir anda büyük çaplara ulaşan Gift Card dolandırıcılığına karşı ikaz ediyor çünkü çoğu Apple kullanıcısı, bu dolandırıcılık yönteminden yakın vakitte mağdur oldu ve bunu Apple‘a bildirdi. Şikâyetçi olan kullanıcılar, kendilerinin ABD Vergi Dairesi doğrulusunda arandıklarını söylediler.

Kendisini ABD Vergi Dairesi çalışanı olarak tanıtan bir kişi, aradığı bireylerin vergi borçları olduklarını ve bu vergi borcunu çok basit bir şekilde borçları kadar değerde iTunes Gift Card satın alarak ödeyebileceklerini söylüyorlar. Dolandırıcının sözlerine güvenen kullanıcılar, Gift Card’ı satın alıyorlar ve ortamında tespit edilen kodu dolandırıcıya sesli bir şekilde okuyorlar. Bu andan itibaren dolandırıcı kişi, telefonu kapatıyor ve almış bulunduğu kod ile Gift Card’ı hesabına ekliyor.

Telefon dolandırıcılığının ülkemizde de sık sık mağduriyet oluşturduğu hesaba katıldığında kullanıcıların bu tarz hallere karşı dikkatli olmasında yarar var. Apple ise kullanıcılarının hiçbir verisini telefon üzerinden paylaşmamasını, bu ve aynısı bir hal yaşandığında hemen bir Apple bayisine uğramasını öneriyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir