Android 33 Kez Okundu 0

Android ve iOS arasında hangi konular tercihinizi etkileyebilir?

Android ve iOS arasında hangi konular tercihinizi etkileyebilir?
Bir iPhone X ve Galaxy Note 8’i yan yana karşılaştırırsanız Android ve iOS arasında çok büyük bir fark olmadığını düşünebilirsiniz.Souçta bir çok benzer yönleri ve ortak uygulamarı,arayüz benzerlikleri, bildirim ve ayarlar konusundaki yaklaşımları inkar edilemez.
Gizlilik
Bu konuda Apple her geçen nesil daha dikkatli ve özenli hale geldi. Bulutta saklanan kişisel veriler git gide azaldı ve bu verilerin saklanması telefonunuza taşındı. Şirket ayrıca gizlilik poliçesini de güncelleyerek gizliliğinize verdiği önemi kanıtladı.

Buna karşılık Google, Android platformunda kişizel verilerinizi elektrikli süpürge gibi çekip toplamaya devam ediyor. Şirketin kendisi bu verilerin kullanıcıya yardım etmek için kullanıldığını söylese de, hedefli reklamların rahatsız edici yapısı, bir çok hizmetin bulut üzerine taşınıyor olması ve tarama çerezlerinin diğer platformlar tarafından özgürce kullanılıyor olması Android’i bu konuda iOS’un gerisinde bırakıyor.

Güvenlik
MacOS vs Windows’da olduğu gibi, iOS ile Android arasındaki güvenlik durumu, Apple’ın lehine işliyor: Android cihazlara yönelik daha fazla kötü amaçlı yazılım bulunması, daha sık başarılı saldırılara sebep oluyor ve güvenlik güncellemeleri yavaşlıyor, ayrıca Google’ın bir çok farklı marka ile beraber çalışmak zorunda olması, güvenlik açıklarının kapatılmasını iyice geciktiriyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir