Android 230 Kez Okundu 0

Android telefonları çökerten virüs yayılıyor!

Android cihazlara sızan zararlı yazılım Colourblock isimli bir oyunun içinde gizli, bu oyunu indirdiyseniz telefonunuz risk altında olabilir.

Siber güvenlik uzmanları her hafta yeni virüs ve trojanlar keşfediyor. Anti-virüs programları ile bildiğimiz Kaspersky Labs, yeni bir zararlı yazılım hakkında uyarıda bulundu. Dvmap isimli bu trojan Android akıllı telefonlara saldırıyor ve tamamen kullanılmaz hale getirebiliyor.

Dvmap trojanı Colourblock isimli Android oyununa saklanmış durumda keşfedildi. Bu oyunun Google Play Store’dan şimdiye kadar 50 bin defa indirildiği saptanmış. Google ilk uyarıdan sonra oyunu hemen uygulama mağazasından kaldırmış durumda. Ama oyunu indirip açanlar için tehlike devam ediyor.
Oyun çalıştırıldığında Dvmap kendini sistem kütüphanelerine yazmakla başlıyor. Android’in ‘Uygulama Onaylama’ sistemini kapatabilen trojan, daha sonra kötü niyetli başka uygulamaları otomatik şekilde akıllı telefonunuza yüklemeye başlıyor. Ayrıca sistem kütüphaneleri dosyalarını da bozan Dvmap, böylece normalde çalışan uygulamaları da çökertmeye başlıyor. Kendi izlerini de kayıtlardan silebiliyor ve bankacılık uygulamaları gibi hassas içerikli yazılımlara da sızması mümkün.
Eğer Colourblock isimli oyunun Dvmap yüklü bir versiyonunu indirip açtıysanız, telefonunuz tehdit altında olabilir. Bu durumun tek çaresinin telefonu komple sıfırlayıp fabrika ayarlarına döndürmek olduğu belirtiliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir