Yeni meydana çıkan bir özelliğe göre Android Q, dahili masaüstü moduna ve üçüncü parti masaüstü modu başlatıcısı desteğine sahip olacak.

Android işletim sistemi, masaüstü modları daima destekliyordu ancak bunun amacıyla Samsung DeX gibi yapımcı destekli uygulamalar ya da Remix Singularity gibi özel ROM’lar gerekiyordu. Google, Android Q ile beraber Android’i bir mobil işletim düzeneğinin dışına çıkararak masaüstü destekli bir işletim sistemi durumuna getiriyor.

Aslına bakacak olursanız Google’ın Android Q’nun geliştirici seçenekleri amacıylae gizlenmiş kendi masaüstü modu, Android Q arayüzünün masaüstüne uyarlanmış bir sürümünden çoğu değil. Bu amaçla Samsung DeX gibi fonksiyonel bir mod yerine daha çok büyük ekranlı bir Android Q tecrübesi sunuyor.

Geliştirici Daniel Blandford, Android Q’nun masaüstü modunun üçüncü parti başlatıcıları desteklediğini fark etti ve bir başlatıcı geliştirdi. Daniel Blandford’un ilerlettiği başlatıcı, Android Q’nin dahili modunun aksine fonksiyonel bir vazife çubuğuna, kısa yollara ve widget desteğine kavuşuyor. Sonuç olarak meydana Windows ile Chrome OS arası bir arayüz çıkıyor.

Aşağıdaki videodan da izleyebileceğiniz gibi Android Q masaüstü modu, üçüncü doğrultu başlatıcılarla beraber gerektiğince fonksiyonel, kullanması eğlenceli bir arayüz sunmuş oluyor. Daniel Blandford, bu arayüzün bir erken geliştirme ürünü olduğunu ve Android Q yayınlandığında çok daha iyi halde olacağını belirtiyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir