Android 241 Kez Okundu 0

Akıllı telefonlar tehlike saçmaya devam ediyor

Akıllı telefonlar sık sık yanma, patlama gibi hususlarla haberlere husus oluyor fakat akıllı telefonların sağlığa çok da bilinmeyen mühim bir zararı bulunuyor. Akıllı telefon alırken son dakikaya kadar gözden kaçırılan SAR sayısal sayısal değeri gerçekte büyük bir ehemmiyet arz ediyor.

Akıllı telefonlar her an yanımızda. Telefon fonksiyonunun yanısıra bundan sonra çok değişik fonksiyonlarla elimizden düşmeyen akıllı telefonlar, haberleri okumaktan, banka işlemlerine kadar çoğu gündelik hususta yardımcımız oluyor. Faydaları çok fakat akıllı telefonlar bedenimize çok büyük zararlar verebiliyor. Gözle görülmeyen tehlike ise SAR sayısal  değeri.

SAR DEĞERİ NEDİR?

SAR sayısal değeri elektronik cihazların yaydığı kilogram doku başına yutulan elektRomanyetik kuvveti gösterir. Bu değer insan bedeni doğrulusunda soğurulan enerjinin sayısını ölçümlendirmek amacıyla sarfedilen bir değerdir. Yani cep telefonu kullanırken ne kadar radyoaktif enerjiye maruz kalındığının göstergesidir.

KISIRLIĞA KADAR YOL AÇABİLİYOR!

SAR sayısal  değerinin yüksek bulunduğu telefonlar sağlığı tehdit ediyor. Bu bağlamda; kalp rahatsızlıkları, gerilim ve yorgunluk, ilgi bozukluğu, işitme bozuklukları, hamile kadınlarda düşük ya da embriyonun gelişememesi, sperm sayısında düşüklük, kısırlık ve hem de yüksek tansiyon ve beyin tümörü gibi tehlikeler taşıyor.

SAR DEĞERİ NE KADAR OLMALI?

SAR sayısal sayısal değerinin çok olması, bedenin amacıyla işleyen radyasyonun çok olması ile aynı manaya gelmekte. Kilo başına düşen watt ile hesaplanan birim, 2’den çok bulunduğunda tehlikeli olmaya başlıyor. Yani bir cep telefonunun, maksimum sinyali yaydığı telefon görüşmesi esnasında, 2W’dan az bir SAR sayısal sayısal değerine sahip olması gerekli.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir