Teknoloji 209 Kez Okundu 0

Akıllı saatlere tansiyon uygulaması geliyor

Samsung ileride bir gün, tansiyon ölçebilen bir akıllı saat yapabilir!

Tansiyonunuza bakmak genelde tansiyon aletini kolunuza sıkı sıkıya sararak, hava pompalayarak yaptığınız zahmetli bir iştir, ama Samsung’tan istikbal bir akıllı saat, bu işi daha evvelce olmasından çok daha basit duruma getirecek gibi görünüyor.

Söz hususu akıllı saat, classic tansiyon makinalarının kullandığı tekniğin aksine, kalp sürati izleyicisine benzer bir teknoloji kullanıyor, bir ışık kaynağı ve ışık alıcısı ile tansiyonunuzu ölçebiliyor.

Teknoloji isabetli olursa, rastgele bir ek araca gereksiniminiz olmadan direkt olarak akıllı saatinizden tansiyonunuzu denetim etmeniz olası olacak.

Bir gün yaşam kurtarabilir mi?

Bu teknoloji, Samsung’un yakın vakitte müracaatını yaptığı bir patentte açık şekilde görünüyor, buna rağmen bunun aslında bir saatte uygulanıp uygulanmayacağı, ya da ne vakit bu tür bir cihazın pazara çıkabileceği ile ilgili bilgi yok.

Şimdilik yalnızca bir patent bulunduğu amacıyla, bunu istikbal kuşak Samsung cihazlarında beklemek de mantıklı görünmüyor.

Patent, bu saatten Gear X olarak bahsediyor; ama bu büyük ihtimalle yalnızca bir kod isim. Bu teknolojinin Samsung Gear S4 ya da Gear Sport 2 amacıyla hazır olmasını beklemiyoruz.

Yüksek tansiyonu saptayabilmek, tıp uzmanlarının kardiyovasküler hastalık gibi halleri erken tespit edebileceği manasına gelebilir. Birçok akıllı saat sahibinin direkt olarak bilekleri üstünde bir tansiyon monitörüne sahip olması, bu cihazların bir gün yaşamlar kurtarmasına yarayabilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir