Akıllı telefonunuz cebinizden çıkartmadan ve sadece montunuza dokunarakkontrol etmek istermisiniz?

Google geliştirdiği teknoloji ile akıllı mont üretimine başladı. Google‘ın akıllı kıyafetler platformu Jacquard’ın ilk duyurulmasından beri neredeyse iki yıl geçti. Bu arada teknoloji devinin, popüler kıyafet markası Levi’s ile ortak bir çalışma içinde olduğu da açıklanmıştı. İşte bu ortaklığın ilk ürünü olan “Levi’s Commuter x Jacquard by Google Trucker” isimli akıllı mont, 2017’nin sonbaharında piyasada olacak.

Bu montun özelliği, Google’ın teknolojisi sayesinde kumaşın kendisinin bir kontrol yüzeyine dönüşmesi. Yani kumaşın belli yerlerine dokunarak veya parmaklarınızı kumaşta kaydırarak belli komutları kullanabiliyorsunuz. Bu özellik, kumaşın içine gömülmüş sensörlerle gerçekleştiriliyor. Montun kol düğmeleri içinde Bluetooth alıcı-verici var ve böylece cebinizden akıllı telefonu çıkartmadan rahatça çeşitli işlevlere ulaşmak mümkün.

Akıllı mont 10-19 Mart tarihleri arasında Teksas’da düzenlenmekte olan SXSW 2017 etkinliğinde gösterilmiş ve ABD’de piyasaya 350 dolar fiyatla çıkacağı belirtilmiş.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir