Uzay 32 Kez Okundu 0

Airbus, Mars’a araç gönderiyor

Havacılık ve uzay şirketi Airbus’ın, Mars’ta toplanan numuneleri Dünya’ya gönderecek gezginci bir vasıta tasarlayacağı bildirildi.

Digital Trends ve engadget’ın haberlerine göre, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), yapım aşamasındaki keşif aracı Mars 2020 doğrulusunda toplanacak numuneleri alıp Dünya’ya gönderme kapasitesine sahip bir gezginci tasarlaması amacıyla Airbus ile 5,3 milyon dolarlık uyuşma imzaladı.

Airbus’un İngiltere’de Stevenage’de tasarlayacağı gezgincinin, keşif aracı Mars 2020’nin hazırlayıp ardında bıraktığı numuneleri toplaması, daha sonra gezegene indiği roketi bularak, numuneleri rokete yerleştirmesi ve kalkış anını görüntülemesi öngörülüyor.

Mars’tan kalkan roketin, numuneleri teslim alıp Dünya’ya götürmek amacıyla yörüngede kendisini bekleyen bir başka vasıtayla buluşması gerekiyor.

Kızıl gezegene 2026 senesinde gönderilebileceği ifade edilen gezgincinin, Mars 2020’nin ardında bıraktığı 30’dan çok numune tüpünü bulmak amacıyla gezegende 150 gün geçirebileceği ifade ediliyor.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile ESA, Mars’ta toplanan numunelerin Dünya’ya getirilmesini hedefleyen projede iş birliği yapıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir