İnternet 35 Kez Okundu 0

Adil Kullanım Kotası 2019’da Kalkıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, adil kullanım kotasının 2019 senesinde kaldırılacağını açıklayarak on milyonlarca internet kullanıcısını sevindirdi.

İnternet kullanıcıları doğrulusunda geleceği merakla beklenilen adil kullanım kotası ile alakalı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan sevindiren açıklama geldi. ‘’2019 senesinde kaldırılacak’’ diyen Turhan, milyonlarca internet kullanıcısının gönlüne su serpmiş oldu.

Peki Adil Kullanım Kotası yani AKK nedir?

Adil kullanım kotası, teoride ‘bazı’ internet kullanıcılarının aşırı internet kullanımları ile sabit geniş bant ağını çok çok işgal etmesini ve böylelikle başka kullanıcıların internet niteliğini düşürmesini engel olan bir uygulamadır.

İnternet kullanıcılarının adil kullanım kotası ile alakalı verilen harp ise bugünkü adil kullanım kotalarının, internet ihtiyacını karşılamayacak kadar düşük seviyelerde olması. Bu amaçla standart bir kullanıcı bile adil kullanım kotasını aşmadan bir ay geçiremiyor.

Adil kullanım kotasını aşan kullanıcılar internet kullanmaya devam edebiliyor. Fakat 100Mbps internet hızına sahip bir kullanıcı, adil kullanım kotasını aşması durumunda bir ileri aya kadar interneti sadece 24Mbps süratle kullanabiliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir